Flaga tureckaTurcja, Republika Turcji państwo dwóch kontynentów. Większa część Turcji zajmuje obszar Azji mniejszej, jedynie 3 % całego państwa znajduje się w Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Terytorium Turcji z trzech stron otaczają morza. Z północy Morze Czarne, od północnego zachodu Morze Marmara, na zachodzie Morze Egejskie, a na południu Morze Śródziemne. Ustrój polityczny w Turcji opiera się na Konstytucji Republiki Turcji z 1982, mówiącej że państwo tureckie jest niepodzielną, laicką, demokratyczną oraz socjalną republiką. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na 7-letnią kadencję (w 2007 roku zostało zorganizowane referendum, w którym turecka ludność wyraziła chęć bezpośredniego wyboru prezydenta i skrócenie jego kadencji do 5 lat). Kobiety w Turcji otrzymały czynne prawa wyborcze 5 grudnia 1934 roku.

Turcja to wspaniałe miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pełne zabytków i bogatej historii, pięknych krajobrazów oraz kolorowych bazarów, które idealnie komponują się z miejscowym folklorem. Zauroczy nawet najbardziej wymagających podróżników.

. Turcja położona jest w różnych strefach geograficznych, dzięki czemu podróżując od wschodniej do zachodniej granicy kraju znajdziemy piękne góry Anatolii, gdzie możemy zakosztować narciarskich wojaży, które ze zmianą pory roku przemieniają mroźny klimat na długie lato. Rozciągające się dookoła stepy zaprowadzą nas na ziemię pełną skalistych kominów, wzgórz i jaskiń oraz na doliny leżące u podnóża gór. Następnie natrafimy na wybrzeże Morza Egejskiego, gdzie szum rozbijających się o brzeg fal wprowadzi nas w nastrój odprężenia. Północne granice Turcji to strefa Morza Czarnego, która jest chroniona łańcuchem wznoszących się gór. Rejon ten słynie z uprawy kukurydzy, orzechów i herbaty, której picie jest pewnego rodzajem rytuałem wśród ludności tureckiej. W południowej części Turcji nad Morzem Śródziemnym znajdziemy bogato rozbudowane kurorty ze świetnie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną.

 

99% społeczeństwa tureckiego wyznają islam. Współczesna Turcja to republika świecka, ale większość Turków nadal uważa się za muzułmanów i uznaje pięć podstawowych zasad islamu, choć nie zawsze restrykcyjnie ich przestrzega. Najważniejszym punktem islamu, jak i w państwach arabskich jest wyznanie, że Bóg jest jeden a Mahomet jest jego prorokiem, modlić się pięć razy dziennie, dawać jałmużnę, pościć w ramadanie i odbyć choć raz pielgrzymkę do Mekki. Jednak turecki islam jest bardziej liberalny.

Język obowiązujący na ternie Turcji jest język turecki, pisany od lewej do prawej, ale we wszystkich miejscowościach turystycznych i większych miastach bez problemu porozumiemy się po angielsku, rosyjsku, niemiecku, francusku i włosku.