To się musiało tak skończyć. Niestety. 38 zabitych. 55 rannych. Nieodpowiedzialność kierowców. Bezmyślność, Brawura. Można by wymieniać.

22 lutego 2010 zapisze się czarnymi zgłoskami w historii komunikacji Peru. Na słynnej Panaamericanie, nieopodal miasteczka Viru, dochodzi do przerażającego w skutkach zderzenia dwóch autobusów. W obu podróżowało w sumie 150 pasażerów.

Widok, jaki czekał przybywających na miejsce tragedii ratowników, zatrzymywał akcje serca. Na szutrowej drodze porozrzucane ludzkie zwłoki. Część swobodnie zwisająca z okien zmiażdżonych autobusów. Wokoło krzyki i płacz uwięzionych – szczęśliwców, którym udało się przeżyć. Sino-szara dotychczas droga przybiera coraz bardziej krwistoczerwony odcień.

Czas to napisać wprost. Drogi w Peru należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Poprowadzone są ponad głębokimi przepaściami. Są wąskie. Dziurawe. Często pozbawione barierek. O poboczu dla pieszych nawet nie wspomniawszy. To jedno. A drugie? O sposobie jazdy latynoskich kierowców pisałem już niejednokrotnie. Wyprzedzanie na trzeciego na podjeździe przez rozklekotany autobus na pierwszym biegu to jeden z najpopularniejszych manewrów wykonywanych na peruwiańskich drogach. Nieraz miałem serce w gardle. Mi się udało. Innym…

Według statystyk co roku na drogach Peru ginie ok. 3,5 tys. osób.