Tapas to wywodzące się z Andaluzji przekąski, jednocześnie sycące i pobudzające apetyt. To bardzo charakterystyczny element hiszpańskiej kuchni, będący stałą pozycją w tamtejszych barach.

Jest kilka teorii pochodzenia tapas. Jedna z nich mówi, że pierwotnie, w XIX wieku, była to kromka chleba przykrywająca kielich wina, aby nie utraciło ono swoich walorów smakowych, jak również po to, żeby ustrzec je przed spragnionymi wina muchami;) Potem na chlebie zaczęto kłaść szynkę, a nieco później już zastąpiono chleb talerzykiem. Tapar po hiszpańsku oznacza właśnie przykrywać.

Bary tapas to chyba najpopularniejsze lokale w Hiszpanii. Czynne są praktycznie całą dobę i nie narzekają na brak klientów. Wieczorne wędrówki po barach w grupie znajomych, konsumowanie na stojąco, uśmiechnięta obsługa i wszechobecny zapach specjałów (nie dla wszystkich przyjemny) – to rzeczy niezmiennie kojarzące się z tradycją hiszpańskiego tapas.

Przepisów jest niezliczona ilość – podobno hiszpańscy kucharze zostali wpisani do księgi rekordów Guinnessa:) Najpopularniejsze z nich przyrządzane są na bazie suszonej szynki, oliwek, owoców morza i warzyw. Czytelnicy tego bloga nie raz będą mieli okazję wypróbować jakiś ciekawy przepis:)