Ostatnim razem moją uwagę przykuły zakupy w Egipcie. Aby na te zakupy się wybrać trzeba skorzystać z jakiegoś środka lokomocji. Złapanie busa lub taxówki w „godzinach szczytu” to żaden problem. Jest ich wiele na ulicach i nie ma możliwości żeby nie znaleźć transportu do interesującego nas miejsca. Kierowcy wręcz krążą za turystami – jak cień, namawiając ich na swoje usługi. Główne środki miejskiego transportu to:

mini busy – z reguły białe, jeżdżą  po mieście 24h na dobę. Tak naprawdę to ich kierowcy bardziej starają się o klientów niż klienci o nie. Charakteryzuje je ciągły dźwięk klaksonu, którego kierowcy używają do zwrócenia na siebie uwagi.Mini Bus Poruszając się tym środkiem lokomocji możemy wynegocjować dobrą cenę. Niestety możemy się również spotkać z negatywnym zachowaniem. Zdarza się, że kierowca rozmyśla się z dowiezienia nas na miejsce gdyż uważa, że cena przez nas zaproponowana jednak go nie zadowala. Życzy sobie wtedy, aby natychmiast opuścić busa (nawet w szczerym polu). Dlatego takim transportem najlepiej poruszać się w większych grupach, a  nie pojedynczo. Busy mają w sobie coś z miejscowego folkloru, bo to środek lokomocji nie tylko do turystów. Przede wszystkim jeździ nimi miejscowa ludność. Przyznam szczerze, że nie wiem dlaczego, ale egipscy kierowcy bardzo lubują się w pluszowych misiach – w każdej postaci, np.: zagłówki z futra pluszowego misia lub dywaniki z misia itp. Jeżeli chodzi o standard i jakość usługi, niestety dość często pozostawia ona dużo do życzenia.

taxi – najlepiej wybierać taxówki o granatowo – pomarańczowym kolorze. Tutaj również kierowcy śledzą każdy nasz krok i ciągle słyszymy: „taxi, taxi, cheap taxi”. Mimo, że taxówki mają taksometry, również możemy się targować.Taxówka Powinniśmy się jednak spodziewać, że będzie to niestety trudniejsze niż w ulicznych busach. Kierowcy znają dokładne odległości pomiędzy hotelami i dobrze wiedza ile powinni na tym zarobić. Mamy za to gwarancje, że nikt nie będzie nam kazał wysiadać z pojazdu z powodu jakiegoś kaprysu. Każda taxówka, na przedniej szybie, w prawym dolnym rogu ma naklejkę z numerem do centrali obsługi klienta. Jeżeli taxówkarz zrobi cokolwiek, co wzbudziłoby Wasz niepokój, proponuję zadzwonić pod ten numer. Wystarczy nawet udać że się dzwoni – przywoła to do porządku naszego niezadowolonego kierowcę.