zdjecie-mis-w-samolocie-do-KeniiDlaczego warto pojechać do Kenii, na czym polega jej „wyższość” nad sąsiednią Tanzanią? W kilku akapitach postaram się przedstawić zalety podróżowania do tego kraju.

Po pierwsze: wizy

Polacy udający się do Kenii potrzebują wiz. Od razu w głowie pojawiają się myśli: musze iść do ambasady, wypełnić tysiące formularzy, stać w kolejce, czekać miesiącami na decyzje urzędników (i to afrykańskich, czyli są one wyjątkowo długie…), a tu na domiar złego, okazuje się, że ambasady Kenii nie ma w Polsce.

Wizę do Kenii można dostać na lotnisku w Nairobi, lub na innym przejściu granicznym, po wypełnieniu stosownego formularza oraz dokonaniu zapłaty. Bardzo często formularze rozdawane są już w samolocie i zawierają podstawowe informacje typu – numer paszportu, nasze dane, krótkie informacje o planowanym pobycie w Kenii. Koszt trzymiesięcznej wizy turystycznej to 25 USD (wielokrotnego wjazdu), natomiast wiza tranzytowa kosztuje 10USD. Jeszcze rok temu kwoty te były dwukrotnie wyższe, lecz Kenijczycy dbając o rozwój turystyki w ich kraju, znacznie je obniżyli.

Dla porównania dodam, że w sąsiedniej Tanzanii, trzymiesięczna wiza turystyczna kosztuje 50 USD (jednorazowego wjazdu), choć też można ją dostać na lotnisku/przejściu granicznym bez zbędnych formalności.

Po drugie: tanie loty

Tanie to oczywiście pojęcie względne, oznacza to że można kupić dwustronny bilet lotniczy w granicach 2500zł.

Nairobi jest najważniejszym miastem Afryki Wschodniej, siedzibą wielu organizacji międzynarodowych, o dobrym położeniu geopolitycznym, stabilnej sytuacji politycznej i sprzyjającym klimacie (dla Europejczyka, lub ogólniej dla białego człowieka J). Lotnisko w Nairobi jest jednym z największych w Afryce i nie tylko – większe jest również od lotniska w Warszawie.

Z Polski do Kenii możemy polecieć korzystając z usług co najmniej kilku linii lotniczych. Cena nie musi być dokładnie taka jak podana wyżej, aczkolwiek jeśli kupimy bilet w promocji, odpowiednio wcześniej, nie w sezonie, lub zdecydujemy się na lot czarterowy.

Loty z miast europejskich takich jak: Berlin, Frankfurt czy Monachium, są znacznie tańsze (nawet jeśli doliczymy lot do tych miejscowości), a oferta znacznie bogatsza, ponieważ możemy skorzystać z usług przewoźników krajów afrykańskich lub azjatyckich – nie ryzykując przy tym życiem gdyż standard usług jest porównywalny.

Dla porównania dodam, że do sąsiedniej Tanzanii  lata mniej przewoźników (i z Polski i z Europy) i bilety są znacznie droższe.

Kenia ma również wiele innych zalet, „pozamaterialnych”, o których opowiem w następnym artykule…