Statua Chrystusa w Rio już nie samaJuż wkrótce słynna statua Chrystusa obejmującego swymi ramionami brazylijskie Rio de Janerio nie będzie osamotnionym symbolem wielkiej aglomeracji. Naprzeciw figury ma bowiem stanąć pomnik Matki Bożej z Aparecida. To patronka Brazylii.

Nowa statua ma stanąć po drugiej stronie zatoki Guanabara. Będzie wzniesiona na tzw. Wzgórzu Bryzy (310 m n.p.m.). Sama figura będzie się natomiast wznosić na wysokość 20 metrów. Jego podstawa ma mieć 4 tys. metrów kwadratowych. Przynajmniej tak mówią założenia projektu, o którego dacie realizacji, jak to w Ameryce Południowej, na razie nie wiele więcej można powiedzieć. Oprócz tego, że statua ma być wykonana z brązu i dodatkowo wyłożona szklistymi pastylkami odbijającymi promienie słoneczne w różnych kolorach.

W związku z nową atrakcją Rio, planuje się uruchomienie specjalnej linii kolejowej. Ma także istnieć możliwość dojazdu na maryjne wzgórze samochodem. Jak już wspomniałem, nie jest jeszcze znana data rozpoczęcia budowy pomnika oraz całego otoczenia sakralnego, ale znany jest szacowany koszt na realizację całego przedsięwzięcia. Całość ma kosztować ok. 50 mln reali (25 milionów USD).