Warto wspomnieć o pieniądzach kubańskich, ponieważ mogą one sprawić turyście nieco problemów. Na Kubie używane są bowiem dwie waluty: peso cubano i peso convertible (CUC). Różnią się one między sobą wartością. CUC to główna waluta na Kubie, nazywana dolarami. Peso cubano ma dużo niższą wartość, jest używana przez Kubańczyków, przeważnie przy kupowaniu owoców i warzyw. Banknoty peso cubano są mniejsze niż CUC – należy zwrócić na to uwagę, żeby nie zostać oszukanym.

Wymieniać pieniądze można w bankach, kantorach, hotelach jak też w wybranych sklepach. Wyjeżdżając z Kuby można swoje ostatnie peso CUC wymienić na lotnisku na inną walutę. Pamiętajmy, żeby nie przyjeżdżać na Kubę z dolarami amerykańskimi – za ich wymianę zapłacimy 10% tzw. podatku Castro. Najlepiej wziąć ze sobą dolary kanadyjskie albo euro. W niektórych miejscowościach wypoczynkowych można nawet płacić w euro. Należy mieć na uwadze zasadę, że im dalej od Hawany tym lepszy kurs CUC.

Nie wszędzie zapłacimy kartą kredytową – jedynie w dużych hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów. Co istotne, nie każda karta jest akceptowana na Kubie. Możemy używać wyłącznie VISA lub MasterCard. American Express ani Maestro do niczego nam się nie przydadzą…