Święta Wielkiej Nocy tuż tuż. Ale wcześniej obchody Wielkiego Tygodnia. Już za 3 dni Wielki Piątek – dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W Ameryce Południowej, kontynencie bardzo mocno osadzonym w obrządku katolickim, wiąże się to z tradycyjnymi przedstawieniami Męki Pańskiej.

Najbardziej znane spektakle tradycyjnie już będą odbywać się w brazylijskich: Belo Horizonte, Florianopolis, Kurytybie, Nova Jerusalem oraz w samym Rio de Janeiro. Najbardziej spektakularnie ma być w Belo Horizonte. Tak przynajmniej twierdzą sami organizatorzy. Przygotowali drugą pod względem wielkości scenę w Brazylii. Ma mieć 60 metrów szerokości. Za to dekoracja ma być już bezkonkurencyjna. Ma nawiązywać do starożytnego Jeruzalem i oddziaływać na widza, jak żadna z dotychczasowych.

Wspomniałem, że w Belo Horizonte ma mieć w tym roku drugą pod względem wielkości scenę w kraju. Dlaczego tylko drugą? Dlatego, że od lat palmę pierwszeństwa w tej konkurencji dzierży Nova Jerusalem. Od 43 lat odbywa się tam widowisko, w którego tegorocznej edycji ma wziąć udział ponad 800 osób. Mękę Pańską w kulminacyjnych momentach ma odgrywać nawet 120 osób przebywających jednocześnie na scenie.