zdjecie-centrum-DarNajwiększe miasto Tanzanii, jeden z najważniejszych portów Afryki Wschodniej, miejsce styku kultury afrykańskiej, arabskiej, perskiej i hinduskiej.

Dar es Salaam (z arabskiego Dom Pokoju), to miasto portowe, które zostało założone pod koniec XIX wieku przez ówczesnego sułtana Zanzibaru, a następnie rozwinęło się pod wpływem niemieckich rządów kolonialnych. Pomimo przeniesienia w 1973 roku  stolicy Tanzanii do Dodomy, Dar es Salaam nadal pozostało głównym ośrodkiem administracji (większość ministerstw ma tu swoje siedziby), handlu (międzynarodowy port i lotnisko, linia kolejowa łącząca Tanzanię z Zambią) oraz siedzibą placówek dyplomatycznych wielu krajów.

Administracyjnie Dar es Salaam jest podzielone na trzy części: Kinondoni, Ilala oraz Temeke. Na przedmieściach (szczególnie w kierunku urokliwego Bagamoyo) rozciągają się piękne piaszczyste plaże oraz luksusowe hotele. Położenie wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego determinuje warunki klimatyczne tego miejsca. Najcieplejszy okres zaczyna się w listopadzie a kończy w kwietniu. Temperatury dochodzą wówczas do ponad trzydziestu stopni i występuje duża wilgotność powietrza.

Dar es Salaam (podobnie jak i Zanzibar) zaskakuje mieszkanką kultur. Widoczne są tu wpływy afrykańskie, arabskie, perskie i hinduskie m.in. w architekturze, kuchni i modzie. Młode pokolenie Tanzańczyków czerpie także z kultury amerykańskiej i europejskiej. Muzyczną scenę zdominował gatunek Bongo Flava, którego twórcy inspirują się muzyką hip-hop oraz R&B. Głównym ośrodkiem ich działalności (produkcja płyt i teledysków, koncerty i pokazy taneczne itp.) jest właśnie Dar es Salaam.

Poza dzielnicą portową, w której skoncentrowane są budynki rządowe oraz mieszczą się siedziby placówek dyplomatycznych oraz centrum miasta z kilkoma wieżowcami, miasto charakteryzuje stara zabudowa kolonialna. Obecnie  Dar es Salaam zamieszkuje niespełna 3 miliony mieszkańców (w latach siedemdziesiątych było to zaledwie trzysta tysięcy) i obok Bamako i Lagos jest to najszybciej rozrastające się miasto w Afryce. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców zwiększyła się liczba samochodów, a ulice dojazdowe do miasta są nieprzejezdne od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Popołudniami autobusy są tak wypchane pasażerami, że trzeba się bić by wejść do środka, lub próbować innych sposobów (np. wchodzić przez otwarte okna). Kierowcy autobusów starając się unikać korków, w wyniku agresywnej i często bezmyślnej jazdy potrafią zaklinować się między różnymi pojazdami powodując jeszcze większe opóźnienia (czasami nawet kilkugodzinne). Najlepszym środkiem transportu w Dar es Salaam są riksze (tzw. bajaji, czyt. Badżadżi) zapożyczone z krajów Azji Południowej. Nieco droższe od autobusów lecz znacznie od nich mniejsze, dzięki czemu ich kierowcy potrafią umiejętnie lawirować pomiędzy pojazdami stojącymi w gigantycznych korkach. Jest to najlepszy środek transportu do zwiedzania tego urokliwego i wartego odwiedzenia miasta.