Dziś chciałabym przybliżyć Wam jeden z licznych festiwali na Kubie. Już sama jego nazwa jest intrygująca, zachęcająca do bliższego poznania tematu. Mam tu na myśli „Festival Internacional de danza en paisajes urbanos”, co możemy przetłumaczyć jako „Międzynarodowy Festiwal Tańca w przestrzeni miejskiej”.

Festiwal odbywa się na początku kwietnia w Hawanie (w tym roku po raz piętnasty w dniach 7-11.04). Większość proponowanych atrakcji dotyczy przedstawień łączących w sobie taniec i teatr, a główną sceną jest oczywiście ulica. W tym czasie, możemy również obejrzeć liczne wystawy fotograficzne artystów z całego świata, wziąć udział w warsztatach tanecznych, czy wysłuchać wielu konferencji zorganizowanych przez uniwersytet. Jest to prawdziwa „la fiesta international” – jej głównym celem jest ukazanie mnogości kultur świata, a jednocześnie jego jedności, która wypływa z ogromnej miłości do sztuki. Ulica ma za to sprzyjać nieskrępowanej radości i kreatywności. Taniec ma być uniwersalnym językiem, który połączy zwykłych mieszkańców i wielkich artystów.

Ruch i kolor, muzyka i pobudzenie, różne style przedstawiające taniec na świecie, wybierają i poddają znamiennej próbie ulice, place, parki i muzea w historycznej części kubańskiej stolicy” – tak charakteryzują „Międzynarodowy Festiwal Tańca w przestrzeni miejskiej” jego organizatorzy. To musi być coś! 😀