Zachwycająca dominikańska przyrodaNa Dominikanie istnieje 31 parków narodowych. Do najważniejszych i największych w kraju należy zaliczyć Park Narodowy Armando Bermúdez oraz Park Narodowy José del Carmen Ramírez. Obydwa powstały w latach 50-tych XX wieku.

Park Narodowy Armando Bermúdez w większości jest porośnięty sosnami. Panuje tam klimat alpejski, zimy bywają chłodne z temperaturą dochodzącą nawet do -5◦C. Jeśli chodzi o zwiedzanie parku, organizowane są grupowe wejścia, a turyści indywidualni muszą wynająć wykwalifikowanego przewodnika oraz wykupić odpowiednie wejściówki. Jest tutaj wytyczonych wiele ścieżek, a do najbardziej obleganych należą te prowadzące na Pico Duarte – najwyższe wzniesienie na wyspie (3.175 m).

Jeśli chodzi o faunę, w parku mieszka bardzo dużo różnych gatunków ptaków, m. in. cotorra – papuga zamieszkująca jedynie Dominikanę, Cigna Palmera – dzięcioł, ptak narodowy Republiki Dominikany oraz guararuao – myszołów, polujący na niewielkie gryzonie.

Przyroda DominikanyNa południe od parku Armando Bermúdez znajduje się Park Narodowy José del Carmen Ramírez. Park jest bardziej różnorodny jeśli chodzi o szatę roślinną, która oczywiście zmienia się wraz z wysokością. Należy wspomnieć, iż na terenie obydwu parków znajdują się źródła głównych rzek Dominikany, które zaopatrują w wodę całą dolinę San Juan należącą do najbardziej żyznych terenów w kraju.