Ci, którzy mieszkają w Łodzi, a nie mają żadnych planów urlopowych na długi weekend niech nie załamują rąk. Już od dziś (tj. piątku 30 kwietnia) startuje bowiem festiwal Viva Capoeira. Organizatorzy zapowiadają wyjątkowe atrakcje.

Co czeka tych, którzy w najbliższych dniach wybiorą się w okolice Rynku Manufaktury? Pokaz capoeiry, otwarte lekcje tej sztuki walki, koncerty ze standardami bossa novy i samby, oryginalne brazylijskie pieśni, akompaniament tradycyjnych latynoskich instrumentów… Długo by wymieniać. Słowem: brazylijska wiosna w pełni!

Kulminacją festiwalu ma być niedzielny występ ubranych w tradycyjne stroje uczestników imprezy. Mają utworzyć uroczysty krąg (tzw. rodę), a następnie będzie można obejrzeć (współuczestniczyć?) „grę”, czyli słynną walkę capoeiry. Organizatorzy zaprosili największe gwiazdy. Mają pojawić się m.in. Mestrando Tiroteio i Contra Mestre Sazuki.

Capoeira to XVII-wieczna sztuka walki wymyślona przez brazylijskich niewolników, którzy dzięki niej mieli okazję zamanifestować swoja odrębności kulturową, a jednocześnie zapomnieć w trakcie zabawy o trudach dnia codziennego. Sam taniec wywodzi się z rytualnych tańców plemion pochodzących z Czarnego Lądu. Capoeira charakteryzuje się dynamizmem i taneczną płynnością. Dużo w niej zamaszystych kopnięć i podcięć.

Szczegóły imprezy na: www.vivacapoeira.eu