Dominikańskie metroW styczniu 2009 odbyła się inauguracja pierwszej linii metra w Stolicy Dominikany – Santo Domingo. Linia ta przebiega z północy na południe, ma 14,5 km i 16 stacji. Linie 2 i 3 są już w budowie, linie 4 i 5 mają być liniami łączącymi już istniejące aby ułatwiać przesiadki.

Linia 2, prowadząca z zachodu na wschód, ma być oddana do użytku już w tym roku. W pierwotnych planach miała ona się składać z 24 stacji na 22 kilometrach. Obecnie rząd prowadzi rozmowy z właścicielami gruntów i nieruchomości, aby przedłużyć linię o kolejne stacje – aż do San Isidro (pierwotnie było San Louis). Zainteresowany inwestowaniem w dominikańskie metro francuski biznesmen Joan Giacinti z pewnością przyczyni się do sukcesu tej inwestycji. Decyzja o przedłużeniu tej linii ma być podjęta już w przyszłym tygodniu.

Społeczeństwo Santo Domingo bardzo liczy na rozbudowę metra – zmniejszy to chaos panujący na ulicach stolicy, rozładuje korki i usprawni transport, zwłaszcza w godzinach szczytu. Urząd Reformy Transportu liczy na wielki sukces linii 2. Przepływ pasażerów metra w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrósł do 100.000 na dobę, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na nowe linie.