Jamajka to wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej leżące na Morzu Karaibskim, na południe od Kuby i na zachód od Haiti. W jego skład wchodzi wyspa Jamajka, trzecia pod względem wielkości na Wielkich Antylach, oraz niewielkie Pedro Cays i Morant Cays.
Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 r. i bardzo szybko stała się hiszpańską kolonią. W 1660 przeszła w posiadanie brytyjskie. Niepodległość i własną flagę uzyskała w 1962 roku, została członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Szybki rozwój gospodarczy, głównie za sprawą upraw trzciny cukrowej i handlu niewolnikami, sprawił, że w XVIII w. kraj osiągnął wysoki, jak na Karaiby, poziom dobrobytu. Po zniesieniu niewolnictwa gospodarkę napędzała eksploatacja złóż boksytów. W ostatnich latach najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią gospodarki jest turystyka. Co roku Jamajkę odwiedza ponad milion turystów zostawiając kilkaset mln dolarów. Ma ona do zaoferowania prażące karaibskie słońce, malownicze plaże, lazurowy błękit morza, orzeźwiające drinki i rozgrzewające reggae. Kolumb nazwał ją „najpiękniejszą wyspą, jaką widziało ludzkie oko”. Jednak Jamajka to też wyglądająca zewsząd bieda i brak podstawowych środków do życia.
W kolejnych postach razem przyjrzymy się tej wspaniałej wyspie. Zachęcam do czytania:)