Herb JamajkiJamajka to kraj o powierzchni prawie 11 tys. km2, czyli około 1/30 Polski.

Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnym mieszkańcom wyspy, Arawakom, którzy nazwali wyspę Xaymaca, co oznacza „ziemia drewna i wody”. Na wzór brytyjski jest monarchią konstytucyjną.

Herb został Jamajce nadany przez Wielką Brytanię w 1663 roku. Głównym jego elementem jest srebrna tarcza z czerwonym krzyżem, na którym widnieje pięć złotych owoców ananasa. Tarcza jest podtrzymywana przez pierwotnych mieszkańców wyspy – Arawaków – kobieta trzyma kosz owoców a mężczyzna łuk. Na samej górze znajduje się aligator – niektóre ludy Ameryki Środkowej przypisują mu stworzenie świata. Ananasy są symbolem rolnictwa (podstawowej gałęzi gospodarki) a kosz owoców oznacza gościnność. Napis na wstędze głosi: Z wielu narodów – jeden.

Niepodległość i własną flagę Jamajka uzyskała w 1962. Początkowo rozpisano na nią konkurs, który jednak nie przyniósł zamierzonych efektów – żaden projekt nie spodobał się rządowi. Obecną flagę zaprojektowała komisja parlamentu Jamajki. Flaga JamajkiKolor czarny oznacza trudności do pokonania, zieleń to przyroda, rolnictwo i nadzieja na lepszą przyszłość a żółć symbolizuje piękno Jamajki, bogactwa naturalne i szlachetne ideały. Interpretacja takiego układu barw to: kraj biedny, ale słoneczny i zielony. Kwintesencja Jamajki:)