rum Havana ClubRum najprawdopodobniej pochodzi z Indii, do Europy został przywieziony przez Maurów. Był to napój produkowany na bazie trzciny cukrowej. Roślinę tą na Karaiby zawiózł Krzysztof Kolumb. Przyjęła się tak świetnie, że stała się podstawą gospodarki tamtejszych państw.

Pierwsze istotne dla powstania rumu było odkrycie faktu, że powstałą z trzciny cukrowej melasa, pozostawiona z dodatkiem wody na słońcu, fermentuje. Przedestylowano go pierwszy raz w XVII w. i otrzymano spirytus o bardzo dużej mocy. Jego jakość jednak nie rokowała na wzrost popularności. Dlatego został ogłoszony konkurs z nagrodami dla każdego, kto wyprodukuje z takiego spirytusu alkohol o delikatniejszym smaku. W ten sposób powstał rum Havana Club, znany i ceniony na całym świecie. Niestety popularność rumu przyczyniła się do rozwoju niewolnictwa – czarnoskórzy robotnicy na wyspach harowali przy uprawie trzciny cukrowej, żeby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Europy i Stanów Zjednoczonych na ten trunek.

Rozwój żeglarstwa, jak i piractwa, odegrał również rolę w popularyzowaniu rumu. Na okrętach Royal Navy w XVII w. dzienne racje piwa zastąpiono rumem – trwały i tani doskonale nadawał się do zaspokojenia pragnienia marynarzy. Jednak nabierający mocy leżakujący rum w pewnym momencie stał się utrapieniem dowódców. Aby zapobiec niesubordynacji załogi, rum rozcieńczano z wodą, a do smaku dodawano cukier i syrop z limonki lub cytryny. Miksturę z rozcieńczonego rumu nazwano grogiem.

Dokładne określenie zasad powstawania rumu ni jest możliwe, gdyż jego skład i proces produkcji reguluje wiele różnych przepisów wywodzących się z różnych państw, w których rum powstaje. Zawartość procentowa waha się między 38% a 80%, a okres leżakowania od 8 miesięcy do kilku lat. Proces produkcji rozpoczyna się od oddzielenia melasy – ubocznego produktu przy wyrobie cukru z trzciny cukrowej. Rozcieńcza się ją a następnie poddaje fermentacji przy pomocy drożdży. Powstały napój jest destylowany i filtrowany, aby końcowy etap (sezonowanie) przeleżeć w beczkach – najlepiej dębowych.

Najbardziej podstawowe rodzaje rumu to czysty, młody „silver dry”, następnie Carta Oro – złoty i Anejo – najstarszy (leżakuje 7 lat). Niektóre wytwórnie produkują rum smakowy lub z dodatkiem przypraw czy aromatów.

Należy wspomnieć, że najbardziej znany rum – Bacardi czy Havana Club pochodzi z Kuby. Jednak jest on produkowany na całych Karaibach i nie tylko. Rum lekki, najczęściej wykorzystywany do koktajli pochodzi głównie z Kuby, Haiti i Puerto Rico. Rum ciemniejszy, o intensywnym smaku, wykorzystywany do deserów oraz herbat wymaga długiego leżakowania. Najbardziej ceniony ciemny rum pochodzi z Jamajki.

O koktajlach na bazie rumu następnym razem:)