Cuba LibreTak tak, ten artykuł będzie tylko dla dorosłych. Kilka słów na temat najbardziej kubańskich koktajli:)

Otóż jak możemy przypuszczać, koktajle na Kubie oparte są głównie na rumie – narodowym alkoholu. Moda na rozcieńczanie alkoholu różnymi smakami i traktowanie tego jako orzeźwiający drink na dobre zapanowała pod koniec XIX w., kiedy to w USA rozwinęła się produkcja lodu. Szczególnie popularne stały się koktajle w latach 20-tych XX-go wieku, kiedy na Kubę – wyspę rozpusty – przyjeżdżali goście z całego świata, a zwłaszcza Amerykanie uciekający przed prohibicją.

Najsłynniejszy koktajl, kojarzony z Kubą najprawdopodobniej dzięki nazwie, to Cuba Libre, który powstał już w XIX wieku, kiedy to żołnierze amerykańscy przywieźli ze sobą na wyspę coca-colę. Oprócz rumu i coca-coli w skład wchodzi wyciśnięty sok z limonki. W 1944 roku, grupa The Andrews Sisters nagrała utwór „Rum and Coca-Cola”, którego tytuł zawiera nazwy podstawowych składników koktajlu. M.in. dzięki tej piosence, napój osiągnął znaczną popularność i jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych koktajli na świecie.

Daiquiri został wynaleziony przez inżyniera pracującego w kopalni Daiquiri niedaleko Santiago. Miłośnikami tego orzeźwiającego drinka byli między innymi Ernest Hemingway i J.F. Kennedy. Podawany był w wysokiej szklance z kruszonym lodem. Dodawano łyżeczkę cukru i sok wyciśnięty z 1-2 limonek. Na koniec dodawano rum. Znane są wariacje – np. z dodatkiem Cointreau.

Na koniec chyba najpopularniejszy koktajl – orzeźwiające mojito. Jest to kolejny drink kojarzony z Hemingwayem:) Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że koniecznie należy go spróbować. Żeby go samemu przyrządzić mieszamy łyżkę cukru trzcinowego z sokiem z połowy limonki i lekko rozdrobnionymi świeżymi liśćmi mięty. Całość staramy się „utłuc”/ rozgnieść. Następnie dolewamy ok 40g wytrawnego rumu i wodę gazowaną. Smak niepowtarzalny!