ogon humbaka u wubrzeży SamanaLeżące na brzegu zatoki Samana miasto Santa Barbara de Samana (lub po prostu Samana) jest prześlicznie położone na porośniętym lasem wzgórzu. Nie ma tu wielu atrakcji, ale warto się przejść uliczkami i poobserwować lokalne życie, zwłaszcza na gwarnym targowisku nieco z dala od centrum. Intrygujący Most Donikąd łączy ze stałym lądem dwie małe wysepki – Cayo Linares i Cayo Vigia. Jednak głównym powodem odwiedzin w tym mieście jest zazwyczaj obserwacja wielorybów.

Sezon na humbaki trwa tu od połowy stycznie do połowy marca – przypływa tu wtedy prawie cała północnoatlantycka populacja, licząca niemal 10 tys. osobników. Naukowcy odróżniają je po czarno-białym wzorze na ogonie – nie ma dwóch takich samych. Młode osobniki mają jasnoszare ubarwienie. Dorosłe dorastają do 15 m i wagi ok 40 t. Należą one do największych zwierząt na naszej planecie.

Przy odrobinie szczęścia uda nam się zaobserwować sztuczki w wykonaniu tych niesamowitych ssaków – wyskakują w górę, aby potem z impetem zniknąć w wodzie. Potrafią „tańczyć” – unoszą ogon i uderzają nim o wodę lub przekręcają ciało wokół własnej osi uderzając płetwami o powierzchnię wody.

Kilkugodzinna wycieczka łodzią (koniecznie zadaszoną!) na obserwowanie humbaków to koszt ok 50$. Można też udać się na koniec przylądka i ze szczytu klifu spróbować dojrzeć w wodzie te wielkie wieloryby.