Festiwal uważany jest za jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych i każdego roku przyciąga czołowych artystów. Licznie odwiedzany jest przez publiczność z całego świata

W ramach organizowanej co roku imprezy odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne: przedstawienia teatralne i baletowe, wystawy, koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej. Festiwal trwa od czerwca do początku października.

Słynne przedstawienia dramatu antycznego odbywają się w oryginalnej scenerii starożytnego teatru – Odeonie Herodesa Attyka, położonego na zboczach Akropolu.

Innym miejscem przedstawień jest teatr położony na wzgórzu Lykawitós w Atenach oraz wspaniały amfiteatr w Epidauros, zbudowany około 330-320 roku p.n.e. Wystawiane są głównie sztuki Sofoklesa, Eurypidesa i Ajschylosa.

Wizyta w amfiteatrze podczas przedstawienia będzie okazją do podziwiania walorów akustycznych starożytnej budowli. Można się przekonać, że wypowiedziane na scenie szeptem słowo będzie dobrze słyszalne na całej widowni, bez względu na miejsce zajmowane przez widza.