Wybierając się na urlop samochodem, warto zawczasu zapoznać się z przepisami panującymi w wybranym kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych spotkań z panami policjantami 😉 We Francji są one następujące:

– wszystkich pasażerów obowiązuje nakaz zapinania pasów,

– dzieci poniżej 10 roku życia powinny jeździć na tylnym siedzeniu, chyba że maluch siedzi w specjalnym foteliku ustawionym tyłem do jazdy,

– osoby uprawnione do prowadzenia samochodu powinny mieć skończone 18 lat,

– dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila (kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu są surowe i wahają się od 130 do nawet 4000 euro!, a w stosunku do osób całkiem nietrzeźwych grożą zabraniem prawa jazdy na kilka lat bądź konfiskatą pojazdu),

– ograniczenie prędkości na terenach zabudowanych wynosi 50km/h, na autostradach płatnych 130km/h, na innych autostradach oraz drogach szybkiego ruchu 110km/h, na drogach pozostałych 90km/h.

Drogi lokalne oznaczone są symbolem D, drogi krajowe – N lub RN, autostrady – A. W każdym samochodzie powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. W razie gdyby na drodze zdarzyła się kolizja z innym pojazdem warto mieć ze sobą europejski formularz oświadczenia o zderzeniu drogowym, co ułatwi i przyspieszy załatwienie sprawy.