21 czerwca. U nas najdłuższy dzień roku. Od dziś każdy kolejny dzień będzie krótszy od poprzedniego. I tak aż do grudnia. A tymczasem w dalekim Peru wielka radość. Tam jest bowiem dokładnie na odwrót. Świadomi tego Inkowie nazwali ten okres (obchodzili go 3 dni później – 24 czerwca) czasem „powrotu Słońca”. Od teraz bowiem każdy kolejny dzień miał być dłuższy od poprzedniego. Z tej okazji urządzano największą w roku fiestę. A, że Latynosi lubią się bawić, tradycja przetrwała po dziś dzień.

Inti Raymi, bo tak w oryginale brzmi nazwa Święta Słońca rokrocznie gromadzi wielotysięczne tłumy z całego kraju i świata. Główne obchody zimowego przesilenia odbywają się na głównym placu Cuzco oraz w okolicznych ruinach inkaskich miast. Specjalnie na tę okazję wybierany jest władca – Inka ubrany w lśniący strój.
Niesiony w lektyce z Coricancha – Świątyni Słońca pojawia się na głównym placu miasta. Następnie wszyscy udają się do twierdzy Sacsayhuaman, gdzie w ofierze składane są dwie lamy, jedna biała i jedna czarna.

A wszystko to na pamiątkę obchodów, które miały dużo bardziej urozmaicony przebieg od tego dzisiejszego. Wpierw kapłani (amauci) obserwujący niebo z wysokości specjalnie na ten cel wybudowanych 16 wież wyznaczali datę uroczystości. Następnie oznajmiali, ile czasu pozostało do fiesty. Poprzedzał ją trzydniowy post. Obchody rozpoczynały się jeszcze przed świtem, gdy wobec wielotysięcznych tłumów pielgrzymów, arystokracji, kapłanów i Dziewic Słońca procesyjnie wprowadzano złoty wizerunek boga Inti, srebrny bogini Matki Quili, przykryty wizerunek boga błyskawic – Illapy oraz zmumifikowane zwłoki poprzednich władców. Najważniejsza osoba uroczystości, król – przybywał wnoszony w lektyce. Gdy tylko na murach miasta pojawiały się pierwsze promienie wschodzącego słońca, całe Cuzco ogarniała głośna muzyka, a lud wznosił dziękczynny okrzyk ku czci Inti.

Obchody Inti Raymi to największy w Ameryce Południowej festiwal poświęcony kulturze Inków. To swoista podróż w czasie, w której możemy poczuć się jak przed pięcioma wiekami. Informacja dla nie zdecydowanych – pozostało jeszcze 3 dni…