W basenie Morza Śródziemnego spotykamy wiele niezwykłych zakątków, wyjątkowych pod względem klimatu i krajobrazu. A szczególnie uprzywilejowana jest tutaj Chorwacja, obdarzona przez naturę tak wieloma cudami przyrody. Kraj przyciąga ciepłym klimatem i słońcem, oszałamia unikalnymi krajobrazami wybrzeża i przybrzeżnych wysp. Wspaniałe plaże, należące do najpiękniejszych w Europie przyciągają rzesze turystów spragnionych słońca. Krystalicznie czysta woda w różnych odcieniach turkusu, bogactwo podwodnego świata, wciąż nieskażonego przez cywilizację, zachęcają do morskich eskapad, zarówno amatorów, jak i wprawionych wilków morskich. Do tego dołączają rozkosze podniebienia, gwarantowane dzięki specjałom lokalnych kuchni. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce do wypoczynku?

O wyjątkowości Chorwacji ze względu na środowisko przyrodnicze decyduje wiele czynników.  Z całą pewnością możemy do nich zaliczyć, wyjątkowe w skali światowej wybrzeże, którego charakterystycznym elementem są liczne wyspy wzdłuż wybrzeża, położone równolegle do lądu. W celu ochrony unikalnego środowisko, na niektórych archipelagach utworzono parki narodowe. Należy do nich Park Narodowy Brijuni, który obejmuje wyspy położone, na południowym krańcu Półwyspu Istria. Wyspy zachwycają bogactwem fauny i flory, a okoliczne wody stanowią wspaniałe miejsce do nurkowania. Rajem dla fotografów będzie Park Narodowy Kornati, uważany za jeden z najpiękniejszych archipelagów wysp w basenie Morza Śródziemnego. Wyspy zbudowane są ze skał wapiennych, stąd różnorodność krajobrazu i liczne: jaskinie, groty, szczeliny, wąwozy. Miejscami wybrzeża wysp tworzą ostre klify, wpadające pionowo do morza, a w innych malownicze zatoczki, wciśnięte w ląd.

Kolejne piękne miejsce to Park Narodowy Mljet, położony w północno-wschodniej części wyspy Mljet, jednego z najbardziej zielonych regionów Chorwacji. Park obejmuje tereny dwóch słonowodnych jezior: Veliko jezero i Malo jezero, które połączone są na stałe z morzem wąskim kanałem.

Dzikie, prawie bezleśne górskie krajobrazy, zobaczymy w Parku Narodowym Północny Velebit. Góry zbudowane ze skał wapiennych obfitują w różnorodne formy krasowe. Znajduje się tutaj również jedna z dziesięciu najgłębszych na świecie jaskiń.
Na południowo-wschodnim krańcu Velebitu rozciąga się Park Narodowy Paklenica z pięknymi kanionami Velikiej i Malej Paklenicy. Stanowi doskonałe miejsce do wspinaczki skałkowej.

Górskie krajobrazy możemy również podziwiać w Parku Narodowym Risnjak, położonym w bliskiej odległości od Rijeki. Park obejmuje najciekawsze przyrodniczo obszary masywu Risnjak, który jest również zbudowany z wapieni i zasobny w różnego rodzaju formy krasowe. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są wysokie, stare lasy, w przeważającej części składające się z buków i jodeł. Występowanie drogocennego starodrzewu zadecydowało o ustanowieniu parku.

Wyjątkowy pod względem widokowym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Park tworzy system 16 jezior krasowych, znajdujących się na różnych wysokościach (od 503 do 636 m.n.p.m.), przedzielonych wodospadami. Woda przelewa się z jeziora do jeziora poprzez groble, zbudowane z martwicy wapiennej. Wokół jezior porasta bogata roślinność, w tym wiele gatunków endemitów.
Nieco zbliżony krajobraz prezentuje Park Narodowy Krka, położony w dolnym biegu rzeki Krka. Rzeka wije się malowniczo w otoczeniu roślinności, tworząc liczne kaskady. Atrakcję parku stanowi siedem wodospadów, z największym oraz najsłynniejszym z nich, o nazwie Skradinski Buk. cdn…