Obiecałam w pierwszym swoim poście na temat Niemiec, że będę pisać o topowych atrakcjach turystycznych, ale także o lokalnym kolorycie. Dziś, więc artykuł o czymś bardzo lokalnym i bardzo specyficznym. Pytałam kolegów i powiedzieli mi, że ten zwyczaj spotykany jest na wsiach i właściwie tylko w Bawarii…posłuchajcie…

Od pewnego czasu dziwiłam się, czemu jeden z domów u mnie na wiosce ozdobiony jest bocianem trzymającym w dziobie charakterystyczne zawiniątko. Domyślałam się, że może w tym domu mieszkać kobieta ciężarna, ale pewna nie byłam. Sytuacja wyjaśniła się kilka dni temu, kiedy to na płocie owego domu zawisły różne niemowlęce gadżety (pieluszki, śpioszki, zabaweczki) oraz sporawa żółta kartka, która wyjaśniła wszystko. Otóż, rzeczywiście w owym domu mieszkała kobieta przy nadziei, a pojawienie się dziecięcych atrybutów na płocie zwiastowało sąsiadom i dalszym znajomym szczęśliwe pojawienie się potomka na świecie.

Na kartce (z tego co zrozumiałam;-) najbliższa rodzina gratuluje szczęśliwej mamie i wita nowego Bawarczyka na świecie. Pojawiają się też życzenia wszystkiego najlepszego dla małego Muritza i inne serdeczności. Autorem „wystawki” jest najbliższa i nieco dalsza rodzina (podpisali się ciotka i wujek, kuzyni i babcia),  jej celem jest rozgłoszenie całemu światu (a na pewno najbliższym sąsiadom) radosnej nowiny.

W Osnabrück (Niemcy skrajnie zachodnie) spotkałam się z wiszącymi na domu kartonowymi pudełkami lub…skarpetkami. Co oznaczają te dziwne ozdoby, dowiecie się w następnym odcinku 😉 Zapraszam!