Zwiedzając Osnabrück zauważycie na pewno domy, na których porozwieszane są sznury skarpet (lub sznury różnorakich pudełek). Cóż oznaczają owe rekwizyty dowiecie się już za chwilkę.

Otóż stare skarpety oznaczają dom, w którym mieszka stary kawaler (potocznie „stara skarpeta”). Tego psikusa sprawiają kawalerowi jego dowcipni kumple. Podobnie rzecz ma się ze starymi pannami. Dom, w którym mieszka stara panna obwieszany jest pudełkami (bo potocznie stara panna to takie „stare pudło”)… Niestety nie było zgodności, od jakiego wieku można się obawiać o zeszpecenie swojego domostwa. Przewodniczka powiedziała naszej grupie, że panowie po 27 roku życia powinni mieć się na baczności, zaś przewodnik drugiej grupy (mężczyzna) wskazał 30.te urodziny jako powód do niepokoju.

Kiedy w końcu stary kawaler znajdzie wybrankę serca i zapragnie stanąć na ślubnym kobiercu, koledzy organizują wieczór kawalerski. Jednym z rytuałów jest sprzątanie kamiennych schodów miejskiego ratusza z porozrzucanych maleńkich kawałeczków papieru i konfetti. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kandydat na żonkosia owe schody zamiata szczoteczką do zębów….

😉