zdjęcie-Cypr Północny-ruiny zamkuPasmo Gór Kyreńskich ciągnie się na północy wyspy równolegle do wybrzeża. Na jego stokach usytuowano obronne warownie i klasztory. Twierdze budowane były za czasów Bizancjum i potem za panowania dynastii Lusignanów. O ich lokalizacji zadecydowały względy strategiczne. Położenie wysoko na szczytach górskich gwarantowało dobrą widoczność i możliwość komunikowania się między twierdzami. Obrońcy z warowni mogli nawzajem ostrzegać się o zbliżającym się zagrożeniu, najczęściej saraceńskich piratów.

Warownie warto odwiedzić chociażby za względu na ich malownicze położenie i rozciągające się na horyzoncie panoramy.
Zamki nadal spowija aura tajemniczości, którą podsycają krążące legendy o ukrytych skarbach, czarodziejskich ogrodach, historiach miłosnych i intrygach rozgrywających się w zamkowej scenerii.

Spośród trzech twierdz najlepiej zachowany jest Zamek św. Hilariona, położony najbardziej na zachód i najbliżej miasta Kyrenia. Ze względu na swoje położenie i wygląd stanowiłby wspaniałą scenerie dla średniowiecznego romansu. Twierdza podobno zainspirowała samego Walta Disney’a do stworzenia zamku w Bajce o Królewnie Śnieżce.zdjęcie-Cypr Północny-widok na Cypr z ruin zamku

Początki twierdzy związane są z osobą św. Hilariona, który uciekł z Palestyny na Cypr w VII wieku, kiedy to Ziemię Świętą pustoszyły arabskie najazdy. W miejscu, gdzie św. Hilarion został pochowany, wybudowano za czasów Bizancjum klasztor, który potem został przekształcony w twierdzę. Walory obronne miejsca docenili władcy z dynastii Lusignanów i w XIII wieku zamek rozbudowali. Za czasów Wenecjan twierdza straciła swoje znaczenie i została częściowo rozebrana. Budowla składała się z trzech części: zamek dolny, średni i górny. W części najniższej znajdowały się stajnie. Dolny zamek otoczony był murem obronnym z wieżami. Na terenie zamku średniego zlokalizowany był pałac królewski, komnaty mieszkalne dla rycerzy i kaplica, a prawdopodobnie był to przebudowany kościół klasztoru, wzniesionego na pamiątkę św. Hilariona. Szczyt zajmowała wieża strażnicza księcia Jana. Obecnie twierdza jest w ruinie, a największych zniszczeń dokonał pożar w 1995 roku.

zdjęcie-Cypr Północny-ruiny zamkuKolejna warownia to Zamek Buffavento, wznoszący się na wysokości 940 metrów n.p.m. Z twierdzy zachowało się niestety niewiele, ale z murów można nadal podziwiać urzekające widoki, skąd przy dobrej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza można zobaczyć szczyty gór Troodos. Nazwa zamku oznacza „gwałtowny powiew wiatru”, czego można doświadczyć na górze.

Trzecią średniowieczną warownią Cypru jest Zamek Kantara. Twierdza położona jest najbardziej na wschód i zarazem najniżej na wysokości 630 metrów n.p.m. Z ruin roztaczają się przepiękne widoki na morze, a wprawne oko może nawet dostrzec brzegi Turcji. Nazwa twierdzy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa, oznaczającego łuk lub most