zdjęcie-Cypr-panorama z zamkuJednym z najładniejszych miejsc Cypru Północnego i całej wyspy jest miasto Kyrenia i jej okolice. Kyrenia położona jest na północnym wybrzeżu Cypru.
O atrakcyjności miejsca decyduje położenie między morzem, a pasmem górskim, noszącym tę samą nazwę. Góry osiągają wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. i stanowią barierę, odgradzającą obszary nadmorskie od wnętrza wyspy.

Kyrenia obok Salaminy i Famagusty jest jednym ze starożytnych miast-państw Cypru. Początki miasta sięgają X wieku p.n.e. i są związane z osiedleniem się na tych terenach greckich uchodźców.

Najbardziej znamienną budowlą Kyrenii jest zamek, którego  poprzednikiem był fort, wzniesiony za czasów rzymskich. Na jego miejscu w okresie Bizancjum wybudowano twierdzę, która stanowiła schronienie przez atakami piratów. W czasach dynastii Lusignanów zamek rozbudowano. Forteca może poszczycić się mianem nigdy nie zdobytej. Zamek stanowił wielokrotnie schronienie, jak również więzieniem dla buntowników i ludzi, którzy w jakiś sposób narazili się władzy królewskiej. Zamek jest potężny i sprawia imponujące wrażenie. Ma kształt czworokąta z umieszczonymi w czterech rogach wieżami strażniczymi. Warto wejść na jedną z baszt i popodziwiać roztaczający się widok na port i góry.

W salach zamkowych urządzono Galerię Znalezisk Grobowych oraz Muzeum Wraku, gdzie znajduje się najstarszy wrak na świecie, który zatonął 300 roku p.n.e. i został odnaleziony w 1967 roku. Zachował się nawet ładunek statku, min. amfory na wino.zdjęcie-Cypr-zamek w Kyrenii

Po obejrzeniu zamku można pospacerować wzdłuż portu i przylegających do niego uliczek. Dzisiaj port służy jedynie celom turystycznym i obsługuje statki wycieczkowe.

Przy basenie portowym znajduje się meczet Aghi Cafer Paszy, wzniesiony za czasów imperium osmańskiego w XVI wieku. Tuż obok znajduje się Muzeum Sztuki Ludowej w zabytkowym budynku z okresu weneckiego. Zgromadzono tu narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku, znalezione na terenach Cypru Północnego.

W zachodniej części portu wznosi się kościół Archangelos z górującą nad nim dzwonnicą. Można wybrać się również na tutejszy kryty bazar – Bandabuliya. W pobliżu targu wznosi się wieża bizantyjska – fragment systemu obronnego zamku.

Co roku w mieście organizowane jest Święto Oliwek. Centrum imprezy staje się obszar wokół pięknie oświetlonego zamku. Święto urządza się na zakończenie zbioru oliwek i towarzyszą mu występy tancerzy, tradycyjna muzyka i oczywiście smakowite potrawy.