zdjęcie-Cypr-ruiny starożytnej SalaminyW starożytności Salamina była najwspanialszym i najważniejszym miastem Cypru. Dziś miejsce to uważa się za najciekawsze stanowisko archeologiczne Cypru. Nie należy jednak mylić z grecką Salaminą – wyspą położoną w pobliżu Aten, gdzie 480 roku p.n.e. rozegrała się słynna bitwa morska, zakończona zwycięstwem Greków nad Persami. Jednak mitologia wiąże obydwa miasta. Założycielem cypryjskiego miasta w XII wieku p.n.e. był bohater spod Troi – Teukros, który został wypędzony z Salaminy przez swojego ojca króla Telamona. Na cześć  swojej ojczyzny tę samą nazwę nadał założonej przez siebie osadzie na Cyprze. W VIII w p.n.e. Salamina stała się najważniejszym z dziesięciu miast-państw Cypru. W zależności od orientacji politycznej panującego władcy, Salamina raz stawała po stronie perskiej raz po greckiej, jednak z przewagą opcji progreckiej.

Dla historii Salaminy znaczący był okres panowania Evagorasa, zwolennika wyzwolenia spod perskiej dominacji. Za jego czasów intensywnie rozwijała się kultura grecka. Salamina czynnie wspierała Aleksandra Macedońskiego. W III wieku p.n.e. Cypr z Salaminą dostał się pod panowanie egipskiej dynastii Ptolemeuszy. W czasach rzymskich Salamina nadal była najważniejszym ośrodkiem handlowym Cypru. Budowle, które przetrwały do naszych czasów w przeważającej części pochodzą z okresu imperium rzymskiego, a później bizantyjskiego. Za czasów rzymskich w Salaminie budowano liczne budowle użyteczności publicznej: łaźnie, amfiteatr, odeon. Za czasów Bizancjum Salamina zastała nazwana Konstancją. Niestety jednak od IV wieku miasto zaczęło podupadać. Złożyło się na to kilka przyczyn. Przede wszystkim seria katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi, po drugie fale przypływu nanoszące piasek do basenu portowego. Dzieła zniszczenia dopełniły najazdy arabskie w VII wieku. Salamina straciła swoje znaczenie na rzecz Famagusty. W średniowieczu opustoszałe budowle miasta służyły jako materiał budowlany dla rozwijającej się Famagusty.zdjęcie-Cypr-plaża

Teren wykopalisk jest dość rozległy. Większość jednak nadal pozostaje nie odkopana, do czego przyczynił się trapiący konflikt cypryjski. Jednym z najstarszych ruin na terenie Salaminy to Świątynia Zeusa, powstała w momencie założenia miasta. Do najlepiej zachowanych należą gimnazjon, czyli miejsce gdzie uprawiano ćwiczenia fizyczne. Szczególne wrażenie robią bezgłowe posągi i kolumnada, otaczające palestrę – miejsce przeznaczone do ćwiczeń w zapasach lub walce na pięści. W pobliżu pozostałości gimnazjonu znajdują się łaźnie rzymskie, które dzielą się na pomieszczenia przeznaczone do zimnych i ciepłych kąpieli. Na terenie łaźni zachowały się fragmenty mozaiki. Dobrze zachowany jest rzymski amfiteatr, który do czasów dzisiejszych służy jako miejsce gdzie odbywają się przedstawienia i spektakle muzyczne, których z pewnością byłoby więcej, gdyby nie panująca sytuacja polityczna. Od amfiteatru można dojść do Bazyliki Agios Epifanios, niegdyś największej chrześcijańskiej świątyni na Cyprze. Bazylika została zniszczona w VII wieku w czasach najazdów arabskich, do czasów współczesnych zachowało się niewiele.

Wytrwali mogą jeszcze zobaczyć wille z czasów rzymskich, czy pozostałości murów obronnych. Mniej wytrwałym miłośnikom starożytności zaleca się odpoczynek na tutejszej pięknej plaży.