W pięknej scenerii zabytkowego miasta Rethymnon na Krecie odbywa się Festiwal Renesansu. Głównym tematem festiwalu, jak sama nazwa wskazuje jest okres rozkwitu miasta w epoce renesansu, który dotarł na Kretę za sprawą Wenecjan.

Wenecjanie sprawowali władzę na Krecie ponad czterysta lat, co zaowocowało licznymi zabytkami architektury i rozwojem kultury. Festiwal ma na celu zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego z tego okresu. Impreza rozpoczyna się ceremonią otwarcia w dniu 12 lipca, a kończy uroczystościami 27 lipca.

Od 2008 roku festiwal dedykowany jest kolejnym żywiołom, co ma na celu ukazanie potrzeby szacunku w stosunku do natury i życia w harmonii z poszczególnymi jej elementami. W tym roku motywem przewodnim jest ziemia, w 2008 roku – ogień, a rok temu była woda.

W programie festiwalu przewidziane są przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej, wystawy malarstwa i fotografii. Większość przedstawień odbywać się będzie w amfiteatrze na terenie zabytkowej weneckiej fortecy, ale nie tylko. Na ten czas Rethymnon przeobraża się w miasto weneckie, sprzed kilkuset lat. Ulice, skwery, teren weneckiego portu rozbrzmiewają muzyką. Na każdym kroku można natknąć się na koncert, pokazy tańca, happening, zwłaszcza, że w festiwalu bierze udział wielu młodych, rodzimych artystów. W klimat będą wprowadzać rycerze na koniach, arlekiny, uliczni muzycy.