Miesiące letnie obfitują w różnorodne festiwale muzyczno-taneczne. Zalicza się do nich Międzynarodowy Festiwal Tańca w Kalamacie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta.

Kalamata jest stolicą prowincji Mesenia i największym miastem w południowej części Peloponezu. Miasto słynie z bogatych tradycji muzycznych, do których zalicza się taniec kalamatianos, w którym tancerze trzymając się za ręce tańczą po okręgu. Krąg tancerzy pozostaje otwarty i ma zachęcać innych do przyłączenia się wspólnej zabawy.

Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 1995 roku. Miał na celu promocję tańca współczesnego, kultury i sztuki regionu. Początkowo impreza miała charakter lokalny, jednak z każdym rokiem przybywali nowi artyści. Wkrótce wydarzenie zyskało renomę międzynarodową. W tym roku festiwal potrwa od 16 do 22 lipca, miejscem występów będzie zabytkowy amfiteatr. W trakcie imprezy będzie można zobaczyć róż . Oprócz występów tanecznych odbędą się seminaria i pogadanki ze znanymi artystami, choreografami i nauczycielami tańca. Impreza ma na celu zainteresowanie młodych pokoleń tańcem współczesnym.