zdjęcie-Cypr-kieliszek wina26 lipca rozpoczął się na Festiwal Commandarii, słynnego cypryjskiego wina. Festiwal organizowany jest przez wioski w dolinie Kourris, jednego z głównych regionów winiarskich na Cyprze. Festiwal potrwa do 1 sierpnia. Wcześniej już pisałam o historii jednego z najstarszych win na świecie.

Sierpień jest bardzo dobrym czasem na odwiedzenie Cypru, zwłaszcza dla wielbicieli win i dobrego jedzenia. Oprócz wspomnianego wyżej znanego festiwalu, odbywa się wiele imprez o zasięgu lokalnym. W wiosce Stroumbi, zlokalizowanej w odległości 15 km od Pafos, co roku organizowany jest Festiwal Dionizja. Początki imprezy sięgają 1967 roku. Festiwal potrwa trzy dni, podczas których będzie można spróbować lokalnych win, skosztować miejscowych potraw, posłuchać muzyki tradycyjnej i zapoznać się z tradycjami wioski i tutejszym rzemiosłem. Za darmo będzie można również konsumować miejscowe winogrona i cypryjską słodkość, produkowaną z soku winogronowego – „palouze”. Na zakończenie wybierana jest Winogronowa Miss i hojnie obdarowywana. Impreza co roku cieszy się wielką popularnością.

W sierpniu świętuje również, podczas dwudniowego festiwalu, wioska Agros. Miejscowość znana jest na Cyprze z wody różanej i różanych produktów. Kolejna imprez odbywa się we wsi Vouni w okolicach Limassol i stanowi okazję do próbowania lokalnych wyrobów.