Blue Mountains CoffeeBędąc na Jamajce obowiązkową pamiątką, którą trzeba przywieźć do domu. Blue Mountains Coffee to istny Rolls Royce wśród kaw – droga i ekskluzywna.

Historia tej kawy zaczęła się w XVIII wieku, kiedy jej ziarna wydały pierwszy plon na Martynice. Gubernator Martyniki podarował ją gubernatorowi Jamajki i zaczęto ją uprawiać w Górach Błękitnych a następnie eksportować – to były początki przemysłu kawowego na Jamajce. W pierwszej połowie XIX wieku Jamajka była największym producentem kawy na świecie. Po zniesieniu niewolnictwa sytuacja uległa dużej zmianie – wiele plantacji zostało zamkniętych. Jednocześnie zaczęto wprowadzać kontrolę jakości. Obecnie każda beczka kawy musi przejść przez Coffee Industry Board, gdzie kawa zielona jest bardzo dokładnie sprawdzana przed wywozem. Zajmuje to sporo czasu, ale dzięki temu kawa jest najwyższej jakości.

Blue Mountains Coffee uprawiana może być wyłącznie w określonych regionach Gór Błękitnych – łącznie obszar jej uprawy wynosi zaledwie 6000 ha. Panują tam idealne warunki – żyzna, wulkaniczna gleba, często nawadniana deszczem oraz nieustające mgliste chmury przesłaniające zabójcze dla kawy słońce.

Wszystkie czynniki łącznie przyczyniają się do powstawania kawy o wyjątkowym aromacie i słodyczy, o bogatym smaku z delikatną kwasowością – niebo w gębie!