zdjecie-meczet-w-Moshi11 sierpnia zaczął się ramadan, miesiąc postu dla muzułmanów. Na Zanzibarze, którego większość mieszkańców to wyznawcy islamu, podczas ramadanu życie płynie inaczej. Po zmroku, w lokalnych knajpkach i na ulicach rozpoczyna się wielka uczta, która trwa nieprzerwanie do wschodu słońca. W ciągu dnia więcej czasu niż zwykle poświęca się na odpoczynek, a w godzinach modlitw ulice wyludniają się, poza okolicami meczetów, koło których zbiera się wielu wiernych. Ramadan to okres, w którym muzułmanie nie piją alkoholu, nie palą tytoniu, nie odbywają stosunków płciowych.

W tym roku koniec ramadanu przypada na 9 września. Następujący po nim dzień jest wolny od pracy, to święto (jedno z najważniejszych w islamie) które celebruje się poprzez spożycie obfitego posiłku (głównym daniem jest zazwyczaj baranina) wraz z liczną rodziną i przyjaciółmi.

Miałam przyjemność świętować wraz z jedną tanzańską rodziną zakończenie ramadanu w 2008 roku – uczta trwała kilka godzin, podczas których zgłębialiśmy tajniki suahilijskiej kuchni i poznawaliśmy podstawy wiary muzułmańskiej, wspomnienia niezapomniane J.