baza amerykańska w GuantanamoJeśli ktoś miałby ochotę na odrobinę ekstremalnej turystyki w jednym z najściślej strzeżonych amerykańskich więzień to… przede wszystkim musiałby być dziennikarzem.

Od pewnego czasu, w ramach akcji „Bezpieczne, humanitarne, zgodne z prawem, transparentne” Pentagon organizuje wycieczki do więzienia Guantanamo, gdzie reporterzy na własne oczy mogą zobaczyć warunki w jakich przetrzymywani są więźniowie, poznać ich plan dnia, a nawet jadłospis stołówki.

Więzienie Guantanamo znajduje się na wydzierżawionym przez Stany Zjednoczone obszarze Kuby, niedaleko miasta o tej samej nazwie, w południowo wschodniej części wyspy. Zasłynęło jako miejsce osadzenia wielu domniemanych terrorystów, którzy bez procesów zostawali poddawani tam „przesłuchaniom”. Nie cichną kontrowersje co do sposobów postępowania z więźniami, wykorzystywania tortur i nie przestrzegania praw człowieka. W związku z tym Barack Obama postanowił zlikwidować tę placówkę.

Jak na razie więzienie wciąż funkcjonuje, jednak stało się bardziej dostępne dla opinii publicznej. Reporterom przedstawiana jest oczywiście tylko część prawdy. Niektóre obszary, takie jak szpital psychiatryczny, są niedostępne dla „zwiedzających”, a dane osadzonych oraz pracowników są ściśle strzeżone.

Być może już niedługo Guantanamo stanie się kolejną kubańską atrakcją turystyczną. W państwie, którego ustrój polityczny nie cieszy się popularnością, będzie w szczególny sposób przypominać o kontrowersyjnych zdarzeniach historii Stanów Zjednoczonych.