p_jJeszcze troszkę o Paryżu. Październik dobiega końca. Tanie linie lotnicze prześcigają się w ofertach okazyjnych lotów po Europie. Wielu pracujących szykuje się na urlop wybierając Paryż, jako wymarzony cel podróży. Również spontaniczna wizyta zdaje się być w zasięgu ręki, a co najważniejsze – kieszeni! Bardzo dobrze, bo jesień we Francji to doskonały czas na podróż.

Wszystkie przewodniki piszą zgodnie, że na zwiedzanie stolicy warto poświęcić 5-7dni. Jeśli jednak ta urocza stolica jest tylko jednym z wielu celów naszej podróży po Francji, warto przygotować sobie plan zwiedzania. Jeśli przyjeżdża się do Paryża wczesnym rankiem a opuszcza późnym wieczorem, warto ułożyć go następująco:

Przed południem zwiedzić Citè, katedrę Notre-Dame, przejść do Kościoła St-Severin, a potem spacerem przez Dzielnicę Łacińską koło Panteonu i Sorbony, przejść przez St-Michel i St-Germain do kościoła St-Germain-de-Près i przez Pont des Arts do Luwru. To zajmie około 4 godzin.

W południe warto przeznaczyć na zwiedzanie Luwru, a dokładnie skrzydła Sully, gdzie znajdują się m.in. Mona Liza, Nike z Samotraki i Wenus z Milo. Powinniśmy zdążyć w 3 godziny.

Po południu natomiast warto przejść się przez ogrody Tuileries do pl. de la Concorde, przejechać metrem do stacji Abbesse na Montmartre i zwiedzić ulicę artystów tak, by znaleźć chwilkę na przekąskę w Cafè Deux Moulin. Potem rue Lepic do góry dojdziemy do domu, w którym mieszkał Van Gogh i zobaczymy malowany przez Renoira wiatrak Moulin de la Galette. Warto przejść przez targ artystów na pl. du Tertre, zobaczyć panoramę Paryża spod bazyliki Sacrè-Coeur. Słynnymi schodami zejść do pl. des Adesses i w dół do pl. Pigalle, a potem do pl. Blanche, by zobaczyć słynny wiatrak Moulin Rouge. Na pl. Blanche wsiąść do metra i dojechać do stacji Clemenceau. Zwiedzanie tej części zajmie około 4 godzin.

Wieczorem warto przejść się aleją Champs-Èlysèes do Łuku Triumfalnego, wjechać na górę, a potem zjeść kolację w którejś z restauracji w pobliżu popularnej alei. Czas: 2 godziny.

Jeśli chcemy zwiedzić Paryż w weekend do opisanych wyżej pozycji warto dołożyć zwiedzanie wieży Eiffla, Hotel des Invalides i Musèe d’Orsay (pierwszego dnia), potem spacer z Luwru rue St Honorè do placu Vendôme oraz dłuższe zakupy w Dzielnicy Łacińskiej.

„Rozsądny czas” na zwiedzenie to jednak 5-7 dni. Wiadomo, że pewnie rzeczy i tak zobaczy się pobieżnie, np. wielkie muzea. Na dokładnie zwiedzenie Luwru potrzeba przynajmniej 3 dni,  w Musèe d’Orsay z grubsza można zorientować się w kilka godzin, ale wiadomo, że warto być tam więcej niż raz. Dysponując 5 dniami najlepiej organizować sobie nie więcej niż 2 spacery dziennie, a jeden dzień przeznaczyć na odpoczynek, np. na zakupy czy pobyt w jednym z paryskich parków, a wieczorem wybrać się w rejs po Sekwanie. Zwiedzanie interesujących miejscowości pod Paryżem lepiej odłożyć na następny raz – chyba, że kosztem przedpołudniowych zakupów znajdzie się czas na Wersal.