zdjecie-indżeraPodstawą etiopskiej kuchni jest indżera. Duży placek o średnicy kilkudziesięciu centymetrów, o szarym, czasami pomarańczowym kolorze, który spożywa się ze wszystkim. Indżera jest również popularnym pokarmem w Somalii, Erytrei, Kenii i w Sudanie. W każdym regionie Etiopii jak i w każdym z państw smakuje nieco inaczej.

 

Indżerę przygotowuje się z teffu (zboże będące podstawową rośliną uprawną w Etiopii), który miesza się z wodą i odstawia na kilka dni by powstała masa mogła sfermentować. Następnie przygotowuje się duże placki (ich średnica może wynosić nawet 50cm), które piecze się na rozżarzonych kamieniach.

 

Indżerę podaje się na dużym półmisku. Jedna lub dwie (w zależności od wielkości naczynia) przykrywają jego dno. Następnie na placki nakłada się mięso (wołowinę, kurczaka), warzywa (groszek, kapustę, szpinak), a środek indżery polewa się ostrym sosem.

 

Zgromadzeni dookoła półmiska goście obmywają ręce. Następnie urywają kawałek placka i chwytają w niego kawałek mięsa bądź też odrobinę warzyw, maczają je w sosie po czym biorą całość do ust. Gospodyni od czasu do czasu dokłada nowe kawałki mięsa lub ubywające warzywa.

 

Indżera najlepiej smakuje z winem miodowym. Ma ono konsystencję likieru o kolorze żółtawo-pomarańczowym. W zależności od regionu smakuje nieco inaczej. Najsmaczniejsze jest w Lalibelii, najgorszej jakości zaś w Addis Abebie. Wino miodowe podaje się w naczyniach przypominających próbówki używane w laboratorium. Nie jest to alkohol, który daje się lubić po pierwszym łyku, choć z każdym kolejnym jest coraz smaczniejsze.