zdjęcie-Hvar-widok na portJednym z głównych źródeł dochodów wyspy, zapoczątkowanym na skalę masową w latach 30-tych XX wieku jest uprawa lawendy. Wiosną i latem aromat lawendy spowija całą wyspę. Fioletowe pola porastają skaliste wzgórza wyspy. Skąpane w słońcu korzystają z dobrodziejstw klimatu. Hvar jest jedną z najbardziej słonecznych wysp Chorwacji. Chociaż Francja przewyższa Hvar wielkością i ilością upraw, chorwacka lawenda jest bardzo ceniona w Europie. W wielu miejscach na wyspie można kupić aromatyczne woreczki z suszem, mydła, olejki i zabrać woń lawendy do swojego domu. Jeżeli komuś nie odpowiada zapach lawendy to ma jeszcze do wyboru rozmaryn i szałwię.To kolejne pachnące przyprawy uprawiane na wyspie.

Krajobraz wyspy jest w większości górzysty. Znajdziemy tu mnóstwo odludnych zatoczek z niewielkimi plażami, przeważnie kamienisto-żwirowymi. Morze mieni się niezliczonymi odcieniami niebieskiego, od turkusu przez indygo aż po ciemny granat. Woda jest przejrzysta, stwarza idealne warunki do nurkowania i podziwiania podwodnego życia.zdjęcie-Hvar-widok na wyspę

Oprócz pól lawendy i pięknych krajobrazów, Hvar zachwyca również wspaniałą architekturą niezwykłych miasteczek. Zarówno Grecy jak i Wenecjanie odcisnęli tu swoje piętno. Główny ruch turystyczny koncentruje się w zachodniej części wyspy, gdzie znajdują się największe miejscowości: Hvar, Stari Grad, Jelsa, Vrboska. Bardziej sielski charakter ma kraniec wschodni, gdzie przybywa mniej turystów.

Najbardziej popularnym miejscem na wyspie jest stolica Hvar, która zyskała sobie miano „nowego St. Tropez”. Chcąc w pełni rozkoszować się niezwykłą atmosferą miejsca i sielankowym klimatem warto wybrać się tam poza sezonem letnim. Stare Miasto jest częściowo położone na zboczu i łagodnie schodzi w kierunku morza. Znajdziemy tam piękne pałace hvarskich rodów z czasów weneckich, zabytkową Katedrę św. Stefana i XIX-wieczny arsenał, w którym na najwyższym piętrze znajduje się najstarszy państwowy teatr, otwarty w 1612 roku. Jeżeli chcemy podziwiać panoramę miasta i sąsiednich wysp Paleni, to można udać się do położonej na wzgórzu twierdzy, pochodzącej z XVI wieku. Najstarszą osadą na wyspie założoną przed Hvarem jest Stari Grad. W miasteczku znajduje się m.in. zabytkowy klasztor Dominikanów i rezydencja jednego z najsławniejszych poetów Dalmacji epoki renesansu Petara Hektorovicia.

Godna polecenia jest wycieczka do miejscowości Vrobska, której początki sięgają XV wieku. Szczególnie urokliwe są stare domy mieszczańskie i zabytki architektury sakralnej. Vrobska nazywana jest Małą Wenecją, a to ze względu na usytuowaną w głębi zatoki, nad którą leży miasto, niewielką wyspę, połączoną z lądem mostkami. W mieście można również zwiedzić niewielkie Muzeum Rybołówstwa.

zdjęcie-Hvar-widok na wyspęZgodnie ze śródziemnomorskim rozkładem dnia, życie w miasteczkach zamiera gdy rozpoczyna się pora sjesty. Mieszkańcy wyspy ożywiają się po zachodzie słońca, kiedy nadchodzi pora kulinarnej uczty. Lokalna kuchnia kusi świeżością składników i aromatem przypraw. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza dania z jagnięciny i koziny, pieczone z dodatkiem ziół. W restauracjach znajdziemy wiele potraw z ryb i owoców morza. Przysmakiem jest sałatka z gotowanej ośmiornicy z dodatkiem cebuli i octu winnego – salata od hobotnice. Warto spróbować popularnej zupy rybnej – riblja juha i dania przyrządzanego z kilku gatunków ryb z dodatkiem ziemniaków i cebuli, nazywanego – hvarska gregada. Jeżeli chodzi o słodycze to dużym powodzeniem cieszą się hvarske paprenjake czyli rodzaj pierników i hvarski cvit – ciasto z dodatkiem anyżu. Na Hvarze produkuje się również wina, białe Bogdanuša i czerwone Plavac.