zdjecie-Mikołaj-w-AfryceŚwięta Bożego Narodzenia spędziłam w Afryce tylko raz. Było to siedem lat temu w Senegalu. Dwukrotnie, w zeszłym roku i dwa lata temu, wyjechałam z Tanzanii tuż przed świętami, więc miałam okazję obserwować przygotowania do tego święta.

To co mnie niebywale śmieszyło, to choinki na plażach, i Mikołajowie chodzący ubrani od stop do głów w ponad trzydziestostopniowym upale.

W Senegalu wszyscy życzyli sobie Wesołych Świąt, mimo że to kraj muzułmański (ponad 90% Senegalczyków wyznaje islam). Spikerzy telewizyjni po każdej audycji składali życzenia, wszystkie gazety ilustrowane były świątecznymi ozdobami. Na pasterkę przyszło tylu ludzi, że wokół kościoła trzeba było wystawić dodatkowe ławki, choć część osób podczas mszy zasnęła (powody są różne… i to, że msze w Afryce trwają min. 2h i to, że odprawiane są po francusku – w przypadku Senegalu, języku który nie jest powszechnie znany).

To co do końca życia utkwi mi w pamięci to atmosfera świąt panująca w rodzinie, z którą spędzałam ten czas. Składali sobie życzenia… i były one szczere, nie wymuszone tradycją i dobrym wychowaniem. Wszyscy potrafili cieszyć się po prostu z tego, że są razem, a ja z nimi.

W Tanzanii przygotowania do świąt wyglądały podobnie (warto nadmienić, iż tak jak w przypadku Senegalu część mieszkańców tego kraju to muzułmanie). Polskości przygotowaniom i obchodom nadawali polscy misjonarze. Dzięki ich staraniom na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć kiełbasy (prawdziwej polskiej, choć nie przywiezionej z kraju, a wyprodukowanej w masarni należącej do Polaka mieszkającego w Aruszy) oraz przepysznych wypieków (makowca, babki itp. – o. Ryszard, franciszkanin, jest jednym z najlepszych kucharzy jakich znam). U franciszkanów słychać również  polskie kolędy (fantazja księży nie zna granic… oprócz gitary stały akompaniament stanowią bębny, grzechotki, no i refren w języku suahili), gdyż w wigilię i w okresie przedświątecznym przyjeżdża do nich wielu Polaków.

zdjecie-jasełkaŚwięta, święta…

Korzystając z okazji chciałabym życzyć wszystkim moim znajomym w różnych krajach Afryki (Gwinea Bissau, Togo, Senegal, Burkina Faso, Kamerun, Tanzania, Kenia, Ruanda, Burundi, Etiopia – mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam…) oraz w innych krajach świata…

Krismas Njema Na Heri Za Mwaka Mpya !!!