Peruwiańskie Machu Picchu odwiedza rocznie kilka milionów turystów. Taka liczba chętnych (a co za tym idzie milionów par butów naruszających konstrukcje sprzed setek lat) musi odbijać się na kondycji tego miejsca. Pracownicy tutejszego muzeum robią naprawdę wiele, aby tak niespotykane nigdzie indziej w kraju zainteresowanie nie wpływało nazbyt niekorzystnie na wizerunku zabytku. I tak od kilku laty wystosowano m.in. ograniczenie, jeśli idzie o liczbę turystów, jaka każdego dnia może wejść wyjątkowo mało stabilną ścieżką na Wayna Picchu. Ostatni goście zobowiązani są opuścić mury Machu Picchu przed godziną 17-stą. Obostrzeń jest coraz więcej. Trudno się dziwić. Podobnie, jak ciężko być zaskoczonym decyzją o tym, że nadeszła najwyższa pora na rekonstrukcję zabytkowych tarasów, stanowiących o urodzie zaginionego miasta Inków.

Tarasy uprawne o łącznej powierzchni 4 hektarów znajdują się na wschodnim stoku góry. Opadają one z poziomu, na którym są budowle słynnego miasta Inków, opuszczonego z nieznanych powodów przez mieszkańców około 1537 r. Współcześnie ocenia się, że część tarasów uprawnych w Machu Picchu została zbudowana w latach 1470-1530, co mogłoby świadczyć o stałej rozbudowie miasta aż do chwili nagłego opuszczenia go przez mieszkańców.

Do czego tarasy służyły Inkom? Chociażby do prowadzenia eksperymentów z rozmaitymi gatunkami roślin uprawnych i prób ich adaptacji do miejscowego mikroklimatu. Od kilku lat dało się zaobserwować systematyczne pogarszanie się stanu tarasów. Około połowa z nich została uszkodzona m.in. przez odłamki skał spadających z górskiego szczytu. Archeolodzy twierdzą, że rekonstrukcja ma na celu przedstawienie ludziom zwiedzającym Machu Picchu „pełnego kontekstu tego kompleksu archeologicznego”.

W jaki sposób zabrano się do prac? Zespół tarasów uprawnych został podzielony na pięć obszarów. Pełna rekonstrukcja pierwszej grupy tarasów, składającej się z 23 tarasów i ceremonialnej fontanny, została ukończona przed tygodniem. Jak podaje oficjalny komunikat archeologicznego parku Machu Picchu, pierwsze ze zrekonstruowanych tarasów uprawnych będzie można zwiedzać już od czerwca 2011 r.