Dziś postanowiłam kontynuować podróż po najciekawszych miejscach w Bułgarii. Wcześniej wspominałam o Bansku – teraz kolej na Plovdiv – drugie co do wielkości bułgarskie miasto. Plovdiv usytuowane jest na dwóch brzegach rzeki oraz wzgórzach, dzięki którym miasto ma  niepowtarzalny urok. Moim zdaniem naprawdę warto wspomnieć o tym miejscu. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zacznę od miłośników sztuki, historii i zabytkówJ Myślę, że to miasto odpowiednie dla nich, Plovdiv bowiem jest ważnym ośrodkiem kulturalnym.  Znajduje się tu ponad 200 punktów archeologicznych! Nic dziwnego biorąc pod uwagę to iż historia miasta sięga około 6000 lat wstecz. Mimo upływu czasu zachowało się tu wiele pozostałości w postaci murów i wież oraz aż dwóch starożytnych teatrów. Miejscem cieszącym się największą sławą jest teatr rzymski wybudowany w II wieku. Rozmiary teatru są imponujące. W czasach świetności mógł pomieścić nawet 7000 widzów! Obecnie zachwyca fryzami, dekoracyjnymi gzymsami i posągami. Co ciekawe w teatrze nadal organizowanych jest wiele imprez takich jak Festiwal Verdieg, czy Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Kolejnym ważnym zabytkiem starożytności zachowanym w Plovdiv do dziś jest rzymski stadion. Ten II-wieczny zabytek mógł pomieścić 30 000 ludzi! Obecnie można oglądać niewielką północną część stadionu składającą się z 13 rzędów miejsc siedzących.  Zwiedzając rzymską część miasta warto zwrócić uwagę na kompleks archeologiczny Eirene. Usytuowany jest w południowej części Trzech Wzgórz w północnej części starożytnej ulicy.  Nazwa kompleksu pochodzi od chrześcijańskiej wersji imienia Penelopa. Zobaczyć w nim można pozostałości budynków mieszkalnych z III i IV wieku z zachowany do dziś kolorowymi mozaikami.

Oprócz przykładów świeckiej architektury w mieście można oglądać liczne XIX – wieczne kościoły i katedry. Jednymi z najpiękniejszych i najbardziej popularnych są: kościół świętej Heleny, św. Mariny, św. Matki Boskiej, św. Petki. W Plovdiv zachowały się pochodzące z czasów rządów otomańskich dwa meczety. Mmeczet Djumaya uważany jest za jeden z najstarszych europejskich meczetów.

Dla głodnych wiedzy polecam odwiedzenie licznych w Plovdiv muzeów. Jednym z najbardziej popularnych w mieście jest Muzeum Archeologiczne. Zbiory zostały podzielone na trzy części. Pierwsza z nich to „Prehistoria”, druga – „Starożytność”, ostatnia część to „Wieki Średnie”. Każda z nich zawiera wiele cennych przedmiotów. Muzeum posiada szczególnie bogata kolekcje sztuki trackiej.

Jednym z najważniejszych muzeów w kraju jest Muzeum Historii Naturalnej. Zostało otwarte w 1955 roku. Zawiera bogatą kolekcję okazów paleontologicznych i minerałów. Jest w nim kilka pomieszczeń, w których zobaczyć można przedstawicieli bułgarskiej flory i fauny. W muzeum znajduje się największe w Bułgarii słodkowodne akwarium z czterdziestoma gatunkami ryb!

Inne muzea, które można odwiedzić podczas pobytu w Plovdiv to m.in. regionalne Muzeum Etnograficzne, Muzeum Lotnictwa.

Dla tych, którzy chcieliby się zrelaksować po wyczerpującej wycieczce po historycznych zabytkach proponuje wybrać się np. do Teatru Dramatycznego na jedną z wystawianych tu sztuk. Jeśli ktoś ma ochotę na lżejszy repertuar odpowiedni będzie Teatr Lalek:) Koneserzy mogą spędzić wieczór w Operze lub Filharmonii. Dzięki licznym koncertom zagranicznym orkiestra filharmonii znana jest w całej Europie.