zdjęcie-Chorwacja-ulice RijekiRijeka ma również swoją Krzywą Wieżę, a jest nią dzwonnica pochodząca z XIV wieku. Rijeka jest również ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. Kościół Matki Boskiej Trsatskiej znajduje się na wzgórzu Trsat. Według legendy na owym wzgórzu miał stać dom Matki Boskiej, który został tam przeniesiony z Nazaretu. Anioły przenoszące budowlę wybrały Trsat jako miejsce postoju w drodze do Loretu, gdzie obecnie znajduje się relikwia. W zamian, mieszkańcy Rijeki otrzymali od papieża Urbana V cudowną ikonę, która jest obecnie przedmiotem kultu. Z kościołem sąsiaduje zamek, niegdyś obronna forteca. Obecnie można stamtąd podziwiać bardzo ładną panoramę miasta i okolicy.

Z Rijeki nie można wyjechać nie zaopatrzywszy się wcześniej w słynny kolczyk…., który później trzeba komuś podarować. Ów kolczyk czyli moretti jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rijeki. Moretti to popiersie czarnoskórej postaci z turbanem na głowie. Biżuteria pojawiła się w Wenecji na przełomie XVII-XVIII wieku i była następstwem zafascynowania Orientem. Oprócz orientalnych przypraw, pachnideł, materiałów, ulegająca modzie wenecka arystokracja wprowadziła do swoich salonów służących w orientalnych szatach. To zainspirowało weneckich złotników do zrobienia agraf z czarnoskórą postacią w złotym turbanie, bogato udekorowanych kamieniami szlachetnymi. W Rijece biżuteria ta pojawiła się w nieco skromniejszej wersji w porównaniu z Wenecją. Zyskała uznanie wśród żeńskiej części społeczeństwa. Pojedynczy kolczyk był również noszony przez marynarzy i rybaków jako talizman. W Rijece nazywany jest Mori, na terenie Istrii – Moretti, z kolei w Gorskim Kotarze – Morčeki. Noszenie Moretti informowało o statusie społecznym i przynależności do regionu nadmorskiego.

Z pochodzeniem Mori związanych jest również kilka legend. Jedna odwołuje się do czasów walk Chorwatów z Turkami. Inwazja turecka dotarła w pobliże Rijeki. Gdy najeźdźcy dotarli do Grobnika, strach zapanował w całym miasteczku. Wieści, które docierały z sąsiednich terenów zawierały relacje o krwawych rzeziach i rabunkach. Mieszkańcy dzielnie odpierali ataki, ale zdawali sobie sprawę, że ich siła słabnie, a sytuacja pogarsza się. Kobiety i dzieci, które schroniły się w wieży żarliwie modliły się o ocalenie. Oblężenie toczyło się dalej, dni mijały. W końcu doszło do cudownego zdarzenia. Strzała wystrzelona przez jednego z obrońców o nazwisku Zrinski, przedstawiciela jednego z arystokratycznych rodów chorwackich, poprowadzona przez boży palec ugodziła tureckiego wodza. Modły zostały wysłuchane, z niebios posypał się grad z kamieni, który pogrzebał tureckich najeźdźców. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, mężczyźni z Rijeki obdarowali swoje żony kolczykami Moretti.zdjęcie-Chorwacja-zamek Trsat

Druga legenda opowiada o włoskiej arystokratce, która miała czarnoskórą służącą (lub służącego), o którą się bardzo troszczyła. Przyznała jej wolność, a na pamiątkę pozostawiała sobie kolczyki z wizerunkiem dziewczyny.

W drugiej połowie XIX wieku Rijeka, dzięki wyjątkowemu kunsztowi tamtejszych złotników stała się największym ośrodkiem wyrobu Moretti. Wizerunek czarnoskórej postaci ze złotym turbanem został zaadoptowany do innych elementów biżuterii, takich jak pierścienie, broszki, naszyjniki, szpilki. Popularność świecidełek dotarła również do innych regionów Chorwacji. Od 1991 roku Moretti jest symbolem i maskotką Rijeki.