zdjęcie-Chorwacja-turkusowe morzeTo co na pierwszy rzut oka urzeka na wyspie Lošinj to niezwykła zieleń lasów, która pięknie harmonizuje z turkusem wody. Wyspa położona jest w Zatoce Kvarner. Jej najbliższą sąsiadką jest Cres, z którą niegdyś Lošinj tworzyła jedną wyspę. W czasach rzymskich wyspy zostały rozdzielone sztucznym kanałem, współcześnie połączono je mostem.
Tamtejsze wody otaczające wyspę upodobały sobie delfiny. W miejscowościach na Lošinj znajdziemy liczne oferty rejsów, podczas których można podziwiać beztrosko baraszkujące delfiny. Te sympatyczne ssaki stały się symbolem wyspy, a 2 sierpnia obchodzony jest na Lošinj – Dzień Delfina.
Położenie z daleka od lądu sprawia, że na wyspie panuje wyjątkowy mikroklimat. Wpływ powietrza morskiego powoduje, że klimat jest łagodniejszy niż na lądzie. Latem temperatury są nieco niższe, a zimy cieplejsze.
Największy rozwój wyspy przypada dopiero na wiek XIX. Sława wyspy była związana ze zlokalizowaną w mieście Mali Lošinj stocznią, w której budowano żaglowce dla cesarstwa Austro-Węgier. Kiedy na morzach pojawiły się parowce, stocznia została zamknięta, ale popularność wyspy nie przeminęła. Licznie przybywali tu zamożni Austriacy, korzystając z leczniczych właściwości klimatu. Z czasem przybywało coraz więcej kuracjuszy, a wyspa zyskał status uzdrowiska. Dzisiaj jest bardzo lubianym miejscem wypoczynku, zwłaszcza przez Niemców i Włochów. W czasach współczesnych wybudowano nowoczesne kompleksy hotelowe z centrami odnowy biologicznej, nie brakuje jednak kameralnych willi i apartamentów.zdjęcie-Chorwacja-widok na Wyspę Losinj
Kalendarz wydarzeń kulturalnych jest niezwykle zróżnicowany. W kwietniu trwa Festiwal Kuchni Lošinj, który ma na celu ożywienie morskich tradycji wyspy. Miejscowe restauracje oferują różnorodne dania z ryb i owoców morza w nowatorskich aranżacjach. W Mali Lošinj odbywają się np. Dni Apoxyomenosa, greckiego atlety, którego posąg odnaleziono w morzu, w pobliżu wyspy. Z tej okazji organizowane są wystawy ceramiki i biżuterii antycznej, zapasy, a nawet pokazy fryzur antycznych. W tych dniach hotele proponują specjalną ofertę: masaże i łaźnie rzymskie. Latem odbywają się również występy orkiestr dętych, a 24 sierpnia – dni miasta. Najważniejszym wydarzeniem są organizowane przed Nowym Rokiem, zawody w łowiectwie podwodnym.
Wyspa doskonale nadaje się do pieszych wędrówek, przez wnętrze wyspy prowadzi wiele wytyczonych ścieżek, którym można dotrzeć do odludnych zakątków, malowniczych zatoczek i osad.