Dziś ciąg dalszy tunezyjskich oaz. Już sama nazwa kolejnej z nich – Midas – jest dość interesująca. Od razu przywodzi na myśl imię władcy Frygii, bohatera wielu mitów i legend. Być może swą nazwę wzięła od złotego koloru piasków pustyni-kto wie?:)

Midas to wspólna nazwa dla miejscowości i oazy w Górach Atlas położonej w zachodnio-południowym regionie Tunezji tuz przy granicy z Algierią. Jest to stara osada założona jeszcze przez Rzymian. Zasłynęła dzięki kręconym na jej terenie filmach. Powstał tu „Angielski Pacjent” i „Fort Saganne”. Głównym zajęciem mieszkańców jest uprawa roślin. Pochodzą stąd m.in. pyszne figi, pomarańcze i daktyle. W 1969 roku wieś została opuszczona przez jej mieszkańców. Powodem było zniszczenie oazy przez powódź. Wiele osób straciło wtedy swe domy.

Oaza otoczona jest przez wyschnięty, typowo pustynny krajobraz. Dotrzeć tu można jadąc wzdłuż trasy nr 3 z Kairouan do Metlaoui, a następnie mniejszymi drogami z El Hamma du Jerid mijając słone jezioro Chott El Gharsa.

Większość turystów korzysta z zorganizowanych wycieczek w te rejony. Podróż zazwyczaj odbywa się pojazdami terenowymi z napędem na 4 koła, ale wbrew pozorom nawierzchnia jest całkiem niezła, droga jest dostosowana również dla zwykłych samochodów.

Midas jest jedną z największych atrakcji tunezyjskich gór ze względu na urzekający wąwóz. Niegdyś ta część oazy stanowiła naturalną ochronę wioski. Wąwóz powstał w naturalny sposób. Został wyrzeźbiony przez górskie potoki. Pod wpływem wody różnokolorowe skały przybrały cudowne kształty, które można obecnie podziwiać w Midas.  Zwiedzać te cudy natury można samodzielnie lub z przewodnikiem. Najlepszy sposób by w pełni docenić uroki tego miejsca to dość długi (6 km w obie strony) spacer wzdłuż wąwozu. Dno kanionu pokrywa piasek i odłamki skalne. Na końcu wąwozu na zwiedzających czeka niespodzianka. Pustynny i surowy krajobraz zastępuje zielony, tętniący życiem teren.  Dzieje się tak za sprawą małego źródła. Dzięki niemu rośnie tu bujna roślinność. U stóp płaskowyżu znajdują się małe gaje palmowe i ogrody, w których można odpocząć i zrelaksować się po dość długiej podróży w promieniach palącego słońca i wszechobecnego piasku.

W odległości kilku kilometrów od Midas znajdują się dwie wioski: Chebika oraz Temerza. Będąc w Midas warto się do nich wybrać. Wycieczka po okolicy może być bardzo przyjemna szczególnie jeśli wybierzemy się w nią na wynajętych osiołkach:)