Indie to fascynujący kraj, w którym na pewno nie raz przeżyjesz szok kulturowy. Warto się przygotować i poznać zwyczaje spotykane tylko w Indiach!

Kiwanie

Charakterystyczne dla hindusów kiwanie głową na boki, spotykane w Indiach na każdym kroku, wygląda jakby mięli oni o jedną kość w szyi więcej. 🙂 Jest to coś pomiędzy przytakującym kiwnięciem a zaprzeczającym potrząśnięciem głowy. Spotykane po raz pierwszy powoduje niemałą konsternację – nie wiadomo oznacza ono „tak” czy „nie”. Gest ten używany jest w Indiach na znak zgody, przytaknięcia lub okazania zrozumienia. Pamiętam jak mój przyjaciel, podczas swego pierwszego pobytu na subkontynencie, chciał dostać się na Goa. Nie chcąc przegapić swego przystanku, pytał otaczających go hindusów czy już jest na miejscu, ci zaś, zamiast jednoznacznie odpowiedzieć, kiwali tylko głowami, w znamienny dla siebie sposób. Chłopak nie miał pojęcia o co im chodzi, ale jak się później okazało odczytał ten ruch prawidłowo i wysiadł we właściwym miejscu. Dodać można, że gest ten staje się być dosyć „zaraźliwy” i po czasie, prawie każdy podróżujący po subkontynencie łapie się na całkowicie nieświadomym kiwaniu głową na boki. 🙂

Poznaj zwyczaje spotykane tylko w Indiach - kiwanie głową

Poznaj zwyczaje spotykane tylko w Indiach – kiwanie głową

Święte krowy

W Indiach zupełnie normalnym widokiem są spacerujące po ulicach, a nawet plażach, krowy. Wyglądają one zupełnie inaczej niż w Polsce – są dosyć chude i kanciaste. Nie należy się ich jednak obawiać (gdyż są całkowicie nieszkodliwe), a raczej uważać na pozostawiane przez nie „placki”. Zwierzęta te potrafią czasem być dosyć uparte i przykładowo nie schodzić z drogi, torując przejazd nawet na kilka godzin. Ponieważ zaś są uważane za święte, kierowcy nie mogą ich stamtąd zabrać siłą więc cierpliwie czekają w samochodach, aż same odejdą…

Ciekawostką jest, że wspomniane wcześniej krowie „placki” wykorzystywane są w wielu domach, zwłaszcza tych najbiedniejszych, do rozpalania ognia. Najpierw suszy się je, zazwyczaj na ścianach domów, chatek czy murów, a potem używa jako podpałki.

Poznaj zwyczaje spotykane tylko w Indiach - święte krowy

Poznaj zwyczaje spotykane tylko w Indiach – święte krowy

Można dodać, że nie tylko krowy chodzą po indyjskich ulicach, ale także osły, woły, a w Radżastanie – wielbłądy.

Trzymanie się za ręce

Szczególnie w odniesieniu do męskiej części społeczeństwa, jest dla większości przyjezdnych dosyć szokujące. Widok trzymających się za ręce mężczyzn czy objętych chłopców jest tutaj czymś zupełnie normalnym i wynika przede wszystkim z mocno ograniczonych stosunków damsko-męskich, które w wielu miejscach Indii są do dzisiaj tematem tabu. Nie rzadko zdarza się zobaczyć patrolujących ulice policjantów, ściskających się za ręce, co wywołuje wielki uśmiech na twarzach podróżujących po Indiach obcokrajowców.

„W Indiach wszystko jest możliwe”

Jak mawiają lokalni, po chwili dodając: „wymaga jedynie trochę czasu i pieniędzy na boku” 🙂 Wiele razy zdarzyło mi się tego na własnej skórze doświadczyć. Hindusi widząc zatroskanego turystę kombinują jak potrafią, by mu pomóc – dzwonią do rodziny i znajomych szukając kogoś, kto zna kogoś, kto może pomóc. I to w Indiach kocham najbardziej!


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Jedzenie w Indiach

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.