zdjęcie-Chorwacja-potrawa z ChorwacjiSwój wyrazisty charakter mają tradycje kulinarne w Slavonii i Baranji, w regionach Chorwacji wysuniętych najdalej na wschód. Krajobraz jest spokojny i równinny. Dominującym jego elementem są pola uprawne, a niewielkie wzgórza porasta winna latorośl. Pejzaż zmienia się w zależności od poziomu wody. Co roku Drawa wylewa, tworząc rozległy obszar zabagniony. W jej rozlewisku utworzono Park Krajobrazowy Kopački Rit.

Region ze względu na najżyźniejsze ziemie nazywany jest często spichlerzem Chorwacji. Obfituje w różne gatunki chleba, który uważany jest za jeden z najlepszych w kraju. Chleb do tej pory w wielu miejscach wypieka się w sposób tradycyjny, na kamiennym palenisku przykrytym pokrywą w kształcie kopuły (pod cripnja). W porównaniu do tradycji kulinarnych wybrzeża, w Slavonii i Baranji przygotowywane potrawy są  treściwsze, bardziej tłuste i dające więcej energii. Bardzo istotnym czynnikiem kształtującym tamtejsze zwyczaje kulinarne było położenie w sąsiedztwie Węgier, a z tym związane jest powszechne wykorzystanie papryki. Potrawy znane z Węgier smakują tam jednak zupełnie inaczej. Usytuowanie w dorzeczach dużych rzek niesie za sobą obfitość ryb słodkowodnych. Ryby stanowią jedną z najważniejszych miejscowych specjalności. Dzwonka karpia lub szczupaka, oprószone delikatnie solą i polane oliwą piecze się pod peką. Peka ma kształt kopuły, którą przykrywa się naczynie żeliwne z potrawą i zasypuje żarzącym się węglem drzewnym. W ten sam sposób przygotowuje się również potrawy mięsne. Przypraw dodaje się niewiele, ograniczając się do oliwy i gałązek rozmarynu, ale dzięki takiemu sposobowi pieczenia, mięso jest niezwykle aromatyczne, kruche i smaczne.zdjęcie-Chorwacja-potrawa z Chorwacji

Tradycyjną potrawą regionu jest pikantny gulasz rybny – fiš paprikaš, który powinien składać się z kilku gatunków ryb słodkowodnych. Na podsmażanej cebuli układa się kawałki ryb, razem z głowami, podlewa wodą, dodaje sporą ilość ostrej papryki i pasty pomidorowej. Wszystko razem dusi przez kilka godzin i co najważniejsze w kociołku na otwartym ogniu. Rybny paprykarz w odróżnieniu od węgierskiej podaje się z domowymi kluskami. Rodzajem gulaszu mięsnego jest čobanac, nazywany potrawą pasterza, który przygotowuje się w podobny sposób jak rybny. Różne gatunki mięsa pokrojone w kawałki, może to być dziczyzna, jagnięcina lub cielęcina układa się w kociołku. Do tego koniecznie dodaje wieprzowe nóżki, które dostarczają kleju. Dorzuca dużą ilość cebuli, sproszkowanej i świeżej papryki, pomidory, podlewa wodą  i odrobiną białego wina. Potrawa dusi się przez kilka godzin nad otwartym ogniem.

Region znany jest również z wyrobu bardzo smakowitych wędlin. Jedną z nich jest kulen, który przygotowuje się z mięsa wieprzowego. Mięso pokrojone w kawałki przyprawia się czosnkiem, dużą ilością papryki, solą i pieprzem, potem długo ugniata. Tak przygotowane mięso wkłada się do jelita i wędzi. Wędlina musi przez pewien czas leżakować, zwykle spożywa się ją na koniec sierpnia, w święto upamiętniające męczeńską śmierć Jana Chrzciciela. Inny rodzaj wędlin to tlačenica, krvavica oraz salceson doprawiany dużą ilością sproszkowanej papryką. Dla regionu charakterystyczny jest również rodzaj mamałygi kukurydzianej, znany z wielu innych obszarów. Na terenach Slavonii określa się tę potrawę jako žganci, często jada okraszoną skwarkami. Znanym daniem jest również sarma czyli mięso z ryżem zawijane w liście kapusty marynowanej i gotowane w żarze, przypomina nieco nasze gołąbki. Farszem mięsno-ryżowym nadziewa się również paprykę i zapieka. Z duszonej papryki, bakłażanów i pomidorów domowym sposobem wytwarza się ajvar. Mieszkańcy Slavonii od wieków zakładali sady na łagodnych stokach kotliny Panońskiej, stąd region słynie ze wspaniałych konfitur z brzoskwiń, gruszek, jabłek i śliwek. Region znany jest ró1)nież z tradycji winiarskich, to jeden z najlepszych w Chorwacji. Winorośl zaczęli uprawiać już Rzymianie. Produkuje się tam między innymi wyśmienitą białą graševinę.

Powinowactwo z Austro-Węgrami wyraźnie widać w dużym wyborze ciast typu strudel, nazywanych savijača lub štrudla, często z nadzieniem serowym lub jabłkowym.