zdjęcie-Chorwacja-potrawa z owoców morzaKuchnia Dalmacji z racji popularności regionu wśród turystów jest najbardziej znana i kojarzona z Chorwacją. Położenie w bezpośrednim kontakcie z wybrzeżem przesądza o charakterze kuchni. Nie trudno zgadnąć, że czołowe pozycje w menu zajmują potrawy z ryb morskich i owoców morza. Ryby podaje się często grillowane, gotowane lub marynowane. Jako przekąskę podaje się carppacio z tuńczyka. Można zamówić na przykład talerz ryb smażonych na oliwie, jedynie z dodatkiem świeżych ryb. Owoce morza serwuje się jako dania samodzielne lub jako dodatek do makaronów i ryżu, bądź jako składnik rybnego gulaszu. Prawdziwą rozkoszą dla podniebienia mogą być kalmary z rusztu czyli lignje na žaru, które powinny być z wierzchu chrupiące, a w środku miękkie. Popularne jest również sałatka z ośmiornicy salata od hobotnice, czarne risotto z atramentem z kałamarnic, krewetki. Warto spróbować białej buzary – kawałków homara duszonych z dodatkiem czosnku, pietruszki w oliwie z oliwek i białym winie. Bardzo popularna jest  również potrawka z ryb morskich, rodzaj gulaszu nazywany brodet lub brudet. Przygotowuje się go z kilku gatunków ryb, z dodatkiem dużej ilości cebuli i pasty pomidorowej. Serwuje się zwykle z polentą czyli mamałygą kukurydzianą.

Jarzyny jada się często upieczone na ruszcie z dodatkiem oliwy i ziół lub w postaci świeżych sałatek. Na wzór włoskiej minestrone – lekkiej zupy warzywnej serwuje się maništrę.zdjęcie-Chorwacja-potrawa

Z potraw mięsnych szczególnie rozpowszechniona jest pašticada czyli wołowina duszona z warzywami, ziołami, oliwą i czerwonym winem. Mięso jest najpierw marynowane w occie winnym z dodatkiem soku z cytryny i rozmarynu, następnie duszone z marchewką, goździkami, gałką muszkatołową i czerwonym winem. Powstały sos przeciera się i polewa nim mięso. Pašticadę serwuje się z odpowiednikiem włoskich gnocchi czyli njokima. Mięsa przyrządzane są najczęściej na rożnie. Odpowiednikiem włoskiego prosciutto jest pršut. Mięso marynuje się i ugniata w beczkach, następnie wędzi i suszy na wietrze.

W dość rozległym regionie, jakim jest Dalmacja można wskazać wyraźne lokalne różnice w sposobie przygotowywania potraw i doborze składników. I tak na przykład do przysmaków na wyspie Brač należy vitalac – potrawa, gdzie głównym składnikiem są jagnięce podroby, którymi wypełnia się jelita i piecze na różnie. Inną specjalnością jest butalac  – szpikowany udziec barani, z dodatkiem ziół i podlewany winem lub procip, bazujący na świeżym serze, który kroi się na kawałki i piecze w karmelizowanym cukrze. Tradycyjnym napojem jest smutica czyli mieszanka, w odpowiednich proporcjach koziego mleka i czerwonego wina.

zdjęcie-Chorwacja-HvarNa Hvarze warto spróbować miejscowego sera marynowanego w oliwie, popularnej zupy rybnej – riblja juha. Miejscową specjalnością jest danie przyrządzanego z kilku gatunków ryb z dodatkiem ziemniaków, selera korzeniowego, czosnku, pietruszki, cebuli, duszonych w białym winie i oliwie z oliwek, nazywanego – hvarska gregada. Do specjałów należą również pulpety z ośmiornicy serwowane z sałatką ziemniaczaną. Jeżeli chodzi o słodycze to dużym powodzeniem cieszą się hvarske paprenjake czyli rodzaj pierników i hvarski cvit – ciasto z dodatkiem anyżu. Na Hvarze produkuje się również wina, białe Bogdanuša i czerwone Plavac.

Specjalnością wyspy Pag jest ser – paški sir. Jego cechą charakterystyczną jest twardość. Ser jest słony, wytwarza się go z mleka owczego. Podobno wyjątkowy smak i aromat zawdzięcza olejkom eterycznym zawartym w ziołach rosnących na pastwiskach, gdzie żywią się  miejscowe owce.

Z kolei Istria słynie z potraw przyrządzanych z dodatkiem trufli, z których półwysep znany jest na całym świecie. Trufle są tak bardzo aromatyczne, że niewielka ich ilość wystarczy do wzbogacenia walorów smakowych potrawy. Często serwuje się je jako składnik sosów do makaronów lub ryżu.

Bardzo popularnym napojem jest kawa, w tym włoskie espresso. Herbaty praktycznie się nie pija, a jeśli już to raczej w postaci naparów owocowych.