Indyjska kinematografia, bardziej znana jako Bollywood, to swego rodzaju fenomen, zarówno pod względem ilości produkowanych filmów jak i swej rosnącej popularności. Najwięcej filmów kręci się w Mumbai, dawnym Bombaju, dlatego jego nazwa powstała z połączenia dwóch wyrazów: „Bombaj” i  „Hollywood”, kojarzącym się przede wszystkim z produkcją filmową. Po raz pierwszy określenia tego użył jeden z indyjskich krytyków twierdząc, że rodzime kino jest porównywalne z amerykańskim. Miano to szybko się przyjęło, najpierw w Indiach, a potem na całym świecie. Nazwa ta odnosi się nie tylko do filmów powstałych w Mumbai, ale także w Madrasie i Kalkucie, które również szczycą się ogromną produkcją filmową.

We wszystkich bollywoodzkich filmach przeplata się wątek miłości, zazwyczaj nieszczęśliwej, która często, choć nie zawsze, ma dobre zakończenie. Najczęściej fabuła opiera się na historii dwóch zakochanych w sobie bohaterów, pochodzących z różnych klas społecznych, co stoi na drodze do ich szczęścia. Muszą oni pokonać niezliczone ilości przeszkód, by ostatecznie móc cieszyć się łączącym ich uczuciem. Element miłosny występuje we wszystkich rodzajach bollywoodzkich produkcji: komediach, dramatach, a nawet filmach sensacyjnych. Całkiem niedawno, najprawdopodobniej z uwagi na rosnące potrzeby indyjskiej widowni, pojawiły się także wątki szpiegowskie, sensacyjne i polityczne, a także dodawane są takie elementy jak zdrada, adopcja, choroba, sieroctwo, itd. Wprawdzie fabuła bollywoodzkich filmów jest dosyć monotonna, a koniec łatwy do przewidzenia, jednak nie to jest w nich najważniejsze. Hindusi nie potrzebują ambitnego kina, ale raczej kilkugodzinnej rozrywki, dlatego największe znaczenie mają w Bollywoodzie są stroje, dekoracje, muzyka i oczywiście piękni aktorzy i aktorki. Podyktowane jest to tym, że większość mieszkańców subkontynentu na co dzień zmaga się z życiem, ledwo wiąże koniec z końcem, a indyjskie produkcje to nierzadko dla nich jedyna atrakcja, podczas której mogą choć na chwilę zapomnieć o własnych problemach i przenieść się w kolorowy świat pięknych bohaterów. Ponieważ zaś wszystkie filmy przepełnione są muzyką, oglądaniu ich towarzyszą zazwyczaj  tańce i  śpiewy, nawet na sali kinowej czy w lokalnych dalekobieżnych autobusach.

Bollywodzkie gwiazdy to w Indiach osobna klasa ludzi, znanych i kochanych przez wszystkich  mieszkańców subkontynentu. Jednym z najlepszych przykładów jest Shahrukh Khan – czarujący 40-latek o uroku niemowlaka i zniewalającym uśmiechu, uważanym za reinkarnację Ganeszy (hinduskiego boga z głową słonia). Jest on najczęściej pokazywaną osobą w telewizji, gra w każdym prawie że filmie, teleturnieju, programie, a do tego reklamuje niemalże wszystko – od Pepsi Coli począwszy na samochodach skończywszy. Ostatnio niesamowitą popularnością cieszy się również Salman Khan, ogłaszany przez wielu bollywoodzkich miłośników drugim najpiękniejszym człowiekiem na świecie. Kto jest tym pierwszym? Tego nie wie nikt… 🙂