Najpiękniejsze krajobrazy i dziką przyrodę znajdziemy na Półwyspie Akamas i w górach Troodos. Teren półwyspu jest najmniej przekształcony przez działalność człowieka. Miejsce stanowi idealną alternatywę dla uciekających przed zgiełkiem miasta. Przyroda pozostała niemal dziewicza, można odnaleźć tam kilkadziesiąt gatunków endemicznych roślin. W zależności od pory roku  można się zachwycać przepięknie kwitnącymi storczykami, krokusami lub tulipanami. Na piaszczystych plażach, w tym zwłaszcza na przylądku Lara składają swoje jaja żółwie zielone oraz karetta. Poza tym Cypr znajduje się na szlaku ptasich wędrówek, wiosną i jesienią  można zobaczyć wiele ciekawych gatunków ptaków.
W jednym miejscu, na stosunkowo niewielkim obszarze napotkamy las sosnowy, wydmy, wybrzeże klifowe i głębokie wąwozy wapienne. Można oddawać się błogiemu lenistwu na piaszczystych plażach, w tym jednej z najładniejszych plaż Cypru – Asprókremos. Jeżeli ktoś lubi spędzać czas aktywnie z pewnością wybierze się na wędrówkę i podziwianie krajobrazów. Na terenie półwyspu wytyczono kilka szlaków pieszych. Jeden z nich to szlak Afrodyty rozpoczynający się od Łaźni Afrodyty, a kończący się na szczycie Moúti tís Sotíras, skąd roztacza się piękny widok na morze. Inne alternatywne trasy to szlak Adonisa lub szlak Smiyiés. Piękne krajobrazy, przyrodę i spokój odnajdziemy w górach Troodos. Szczególnie atrakcyjnie góry wyglądają wiosną, kiedy zbocza górskie pokrywają się kwieciem. W pierwszych dniach wiosny zakwitają krokusy i astry, z początkiem lata rodzime odmiany storczyków. Pośród tej barwnej scenerii kryją się bizantyjskie kościoły wtulone w doliny lub przyczepione do górskich zboczy. Bo góry Troodos to nie tylko wspaniała przyroda i malownicze krajobrazy, ale to również obszar o ogromnej wartości kulturowej. Szczególną wartość mają bizantyjskie kościoły często zdobione malowidłami ściennymi, z pośród których 10 zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsze z zachowanych do dzisiaj kościołów pochodzą z XI wieku. Warto zobaczyć klasztor Kykkos z mozaikową ikoną Matki Boskiej, który zapisał się w sposób szczególny na kartach historii wyspy.
Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty. Według mitów bogini Afrodyta narodziła się, wynurzając się z morskiej piany przy wybrzeżu Cypru. Mityczne miejsce narodzin znajduje się w miejscu nazywanym Petra tou Romiou czyli Skałą Afrodyty. To chyba najbardziej znany i najczęściej fotografowany widok z wyspy. Inne miejsce związane z Afrodytą to pozostałości sanktuarium, znajdujące się w wiosce Koúklia, w pobliżu starożytnej osady Palea Paphos oraz wspomniane już Łaźnie Afrodyty, gdzie bogini zażywała tu orzeźwiających kąpieli po nocach spędzanych z kochankami.
Cypr to również interesujące wykopaliska archeologiczne. Jednym z najbardziej interesujących stanowisk są ruiny starożytnego miasta Kourion, położonego w okolicach Limassol. Szczególny podziw wzbudza amfiteatr, który został odnowiony i gdzie grywane są sztuki teatralne i koncerty. Z terenu wykopalisk roztacza się przepiękna panorama na morze i wybrzeże. Jedne z najciekawszych i najcenniejszych zabytków to ruiny Kato Pafos, które zostały wpisane na Listę UNESCO. Podziw wzbudzają zwłaszcza mozaiki podłogowe pochodzące z czasów rzymskich i datowane na III i IV w n.e., przedstawiające sceny mitologiczne i myśliwskie.
Ciekawym miejscem jest Monastyr św. Mikołaja od Kotów, który właściwie stał się przytułkiem dla kotów. Klasztor położony jest na półwyspie Akrotíri, nad wysychających latem słonym jeziorem. W okresach gdy zbiornik napełnia się wodą, zlatują się tutaj tysiące ptaków, w tym zwłaszcza setki różowych flamingów, które stanowią szczególną atrakcję.
Nie można również pominąć Limassol – miasta cypryjskich win. Produkuje się tam słynną commandarię oraz brandy Five Kings. Wytwórnie win można zwiedzać, co daje sposobność zapoznania się z procesem produkcji różnych trunku. Trzeba również zobaczyć średniowieczny zamek-twierdzę, w miejscu  którego odbyły się zaślubiny Ryszarda Lwie Serce i Berengarii, a potem koronacja młodej żony na królową Anglii.