Cypr Północny pozostaje dla wielu wciąż miejscem mało znanym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast północy jest Famagusta, gdzie znajdują się liczne interesujące zabytki. Warto tutaj wymienić zwłaszcza Pałac Wenecki, wzniesiony przez dynastię de Lusignan w XIII wieku. Duże zainteresowanie wzbudza meczet Lala Mustafa Pasza, który nazywany bywa Cypryjskim Reims ze względu na podobieństwo do słynnej francuskiej katedry. Famagusta jest miejscem akcji dla słynnej tragedii Szekspira, a w porcie można zobaczyć wieżę Otella.
Szczególnie urokliwy i interesujący pod względem przyrodniczym jest Półwysep Karpas. Można tam odnaleźć gatunki endemicznych roślin, a tamtejsze plaże upodobały sobie żółwie morskie jako tereny lęgowe. Skaliste wzgórza półwyspu porastają lasy sosnowe i cyprysowe. Na terenie półwyspu zachowało się również kilka bizantyjskich kościołów, w tym zwłaszcza monastyr Świętego Andrzeja.
Malowniczością zachwyca miasto Kyrenia, położone między morzem, a pasmem górskim Beşparmak czyli Pięć Palców. Jedną z najciekawszych budowli, wzbudzającą szczególne zainteresowanie jest zamek znacznie rozbudowany za czasów dynastii Lusignanów. Forteca może poszczycić się mianem nigdy nie zdobytej. Zamek był wielokrotnie schronieniem albo więzieniem dla buntowników i ludzi, którzy w jakiś sposób narazili się władzy królewskiej. Zamek jest potężny i sprawia imponujące wrażenie. Ma kształt czworokąta z umieszczonymi w czterech rogach wieżami strażniczymi. Warto wejść na jedną z baszt i popodziwiać roztaczający się widok na port i góry. Bardzo ładny widok na miasto roztacza się z położonego malowniczo na zboczach górskich opactwa Bellapais. Wśród pozostałości zobaczyć częściowo zachowaną salę, służącą zakonnikom do zebrań, a w refektarzu – dawnej sali jadalnej organizowane są współcześnie koncerty muzyki poważnej.
Góry Kyreńskie ciągną się na północy wyspy równolegle do wybrzeża. Stanowiły doskonałe miejsce pod względem strategicznym, dlatego też na ich terenie lokowano obronne warownie i klasztory. Położenie wysoko na szczytach górskich gwarantowało dobrą widoczność i możliwość komunikowania się między twierdzami.
Spośród trzech twierdz najlepiej zachowany jest Zamek św. Hilariona, położony najbardziej na zachód i najbliżej miasta Kyrenia. Inna znana warowania to Zamek Buffavento, zachowany w znacznie gorszym stanie. Wart jest jednak zobaczenia ze względu na urzekające widoki, skąd przy dobrej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza można zobaczyć szczyty gór Troodos. Kolejna warowania Cypru to Zamek Kantara, skąd roztaczają się przepiękna panorama na morze, a nawet można dostrzec brzegi Turcji.
Z kolei jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych całego Cypru jest położona w części północnej starożytna Salamina. Większość starożytności pozostaje nadal ukryta pod ziemią. Jedną z najstarszych ruin na terenie Salaminy to Świątynia Zeusa, powstała w momencie założenia miasta. Do najlepiej zachowanych należą gimnazjon, czyli miejsce gdzie uprawiano ćwiczenia fizyczne. Szczególne wrażenie robią bezgłowe posągi i kolumnada, otaczające palestrę – miejsce przeznaczone do ćwiczeń w zapasach lub walce na pięści. Dobrze zachowany jest również rzymski amfiteatr, który do czasów dzisiejszych służy jako miejsce gdzie odbywają się przedstawienia i spektakle muzyczne. Warto również zobaczyć pozostałości Bazyliki Agios Epifanios, niegdyś największej chrześcijańskiej świątyni na Cyprze.
Jeżeli chcemy uraczyć się miejscowymi owocami, to powinniśmy wybrać się w region Güzelyurt, który słynie zwłaszcza z upraw cytrusów. Odbywa się tam Festiwal Pomarańczy, a w trakcie jego obchodów trwających dwa tygodnie odbywają się imprezy muzyczne, koncerty i tańce. To również okazja do degustacji pomarańczy i lokalnych wyrobów.