Magnituda wstrząsów zależnie od agencji geologicznej szacowana na 6,8 do 7,0 w skali Richtera. Tak silne trzęsienie ziemi miało miejsce dwa dni temu w Peru. Nowością w sejsmicznej historii tego kraju jest fakt, że epicentrum trzęsienia znalazło się we wschodniej części kraju, pokrytej wiecznie zielonymi lasami Puszczy Amazońskiej. Dotychczas gro trzęsień w Peru miało miejsce w okolicach Limy oraz na wyżynach, gdzie siłą rzeczy zlokalizowane są stożki wulkaniczne, efekt subdukcji (w bardzo dużym uproszczeniu: strefy podsuwania się płyty oceanicznej pod kontynentalną). Tym razem zatrzęsło pod dżunglą.

 Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu miasta Pucallpa, która leży około 600 km od Limy, w słabo zaludnionych środkowo-wschodniej części kraju w pobliżu brazylijskiej granicy. Już w samym mieście mieszka jednak blisko 180 tys. ludzi. Głębokość trzęsienia to około 145 km a to oznacza, że poważne uszkodzenie były mniej prawdopodobne.

Nawet pomimo tak dużej odległości wstrząsy były odczuwalne także w innych regionach kraju. Drżenie budynków biurowych wyczuwalne było nawet w stolicy. W Brazylii na całe szczęście nie było poważniejszych szkód. Świadkowie w Cruzeiro do Sul, jednym z brazylijskich miast najbliżej epicentrum, powiedzieli, że nie ma raportów poważnych szkód lub obrażeń po tej stronie granicy. Rzecznik straży pożarnej w mieście powiedział natomiast, że nie było jeszcze telefonów alarmowych i wydaje się mało prawdopodobne, aby trzęsienie ziemi mogło spowodować poważne szkody.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja w Peru. Tutaj, jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, rannych jest 19 osób. Szef instytutu obrony cywilnej Alfredo Murgueytio powiedział dokładnie, że: „poszkodowani są lekko ranni”. Dotychczas nie potwierdzono żadnej informacji o ofiarach śmiertelnych, ani o skali zniszczeń. Wiemy za to, że prowincjach sąsiadujących nie ma łączności telefonicznej. Na skutek ruchów tektonicznych osunęła się także ziemia w Contamana, miasteczku położonym nad rzeką Ukajali.

Wstrząsy odczuto również w Ekwadorze.