Bułgaria to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych krajów europejskich. Świadczyć o tym może chociażby liczba turystów tłumnie odwiedzających to państwo  każdego roku.  Przyciągają nie tylko piaszczyste plaże na wybrzeżu Morza czarnego, ale również wiele innych atrakcji będących dziełem ludzkich rąk. Właśnie najciekawsze miejsca w tym interesującym kraju stały się motywacją do powstania w 1966 roku ruchu o nazwie „ 100 atrakcji turystycznych w Bułgarii”. Ruch działa na rzecz bułgarskiej turystyki. Jego celem jest promowanie znaczących zabytków kulturowych, historycznych i przyrodniczych. W ramach programu wybrano miejsca o znaczeniu kulturowym i historycznym począwszy od miejsc historycznych, zabytków archeologicznych i architektonicznych poprzez muzea, klasztory, a także parki narodowe, szczyty górskie i innych zjawisk geologicznych. Każdy z wybranych zabytków ma własną pieczęć, która wbita jest na oficjalnych wydawnictwach urzędowych takich jak broszury wydawane przez Bułgarski Związek Turystyki. Broszury można nabyć praktycznie wszędzie. Koszt takiej broszury jest symboliczny i wynosi 1 lewa. Każda książeczka opatrzona jest oddzielną mapą, która zawiera listę zabytków, ich adresy i godziny otwarcia. W broszurach znajdują się znaczki kolekcjonerskie. Maksymalna ilość znaczków na broszurę wynosi 100 (tyle, ile wybranych zabytków). Zapaleni turyści, miłośnicy historii i kultury mogą pokusić się o ich zbieranie. Został nawet opracowany system nagród mający na celu zachęcanie do kolekcjonowania znaczków. W zależności od ilości zebranych znaczków uczestnicy mogą otrzymać brązową, srebrną lub złotą odznakę. Krajowy Komitet Organizacyjny BZT organizuje również coroczną loterię, w której biorą udział zdobywcy odznak z roku poprzedniego. Nagrodami są krajowe i zagraniczne wycieczki, rowery, namioty, śpiwory oraz inne  związane z podróżowaniem przedmioty.

Wiele zabytków z początków działalności ruchu zostało wybranych przez komunistyczny rząd, który upadł 10 listopada 1989 roku. W 2003 roku BZT usunęło wiele z tych zabytków z oficjalnej listy.

Wiele różnych organizacji i instytucji wzięło udział w rozwoju i promowaniu 100 atrakcji turystycznych Bułgarii. Wśród nich znalazły się m.in.: bułgarskie Ministerstwo Edukacji i  Nauki, Ministerstwo Kultury, Bułgarskie Radio i Telewizja Narodowa, Bułgarski Czerwony Krzyż, Święty Synod z bułgarskiego Kościoła prawosławnego.